Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya: Trablus Mitiga Havalimanı çatışmalar sebebiyle yeniden kapatıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya’nın başkenti Trablus’ta faaliyet gösteren tek havalimanı olan Mitiga Uluslararası Havalimanı’ndaki uçuşların, yaşadığı son saldırının ardından askıda kalmaya devam edeceği belirtildi.

Havalimanı yönetimi tarafından yayınlanan bildiriye göre, Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı Ulaştırma Bakanlığı vekili Hişam Buşkivat, Sivil Havacılık ve Hava Sahaları Başkanı, Mitiga Havalimanı müdürü ve Libya Havayolları müdürü ile gerçekleştirdiği acil görüşmenin ardından seferlerin durdurulduğunu ifade etti.

Havalimanı yönetimi, 2 Ekim’de sosyal paylaşım sitesi Facebook aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Sorumsuz taraflardan Uluslararası Mitiga Havalimanı’na yönelik tekrarlı gece saldırıları göz önüne alındığında, hastaların, yaşlıların, kadınların, çocukların ve yolcuların güvenliği dolayısıyla uçuşların bir sonraki emre kadar askıya alındığını” duyurdu.

Geçtiğimiz ay Trablus’un güneyindeki 7. Tugay ve UMH’ye bağlı güçler arasında patlak veren silahlı çalışmaların ardından havalimanı, 1 aydan kısa bir süre içerisinde üçüncü defa uçuşlara kapatıldı. Birleşmiş Milletler (BM), çatışma tarafları arasında ateşkes ilan edene kadar yüzlerce kişi öldü veya yaralandı.

Mitiga Havalimanı yönetimi, 2014 yılındaki çatışmalar dolayısıyla Trablus Uluslararası Havalimanı’nın hasar görmesinden bu yana ticari uçuşlar için bir üs olarak kullanılan Mitiga’nın, geçtiğimiz ay şiddetin tırmanmasından sonra kapılarını birçok defa ziyaretçilerine kapattığını belirtti.

Rakip milis gruplar, 2011 yılında Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden bu yana Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’ne (OPEC) üye ülkede, Trablus içerisindeki ve dışındaki toprak ve kaynaklar için savaşıyor.

Öte yandan UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz el-Serrac, ülke sınırları dışından gelen paralı silahlı unsurlar karşısındaki mücadeleleri sebebiyle Kufra şehri halkına gurur ve takdirini dile getirdi.

Fayiz el-Serrac, geçtiğimiz pazartesi günü yaptığı açıklamada, “ülkenin sınırlarını korumak, güvenlik ve istikrarına müdahale etmeye ya da egemenliğini ihlal etmeye çalışan herkesi bozguna uğratmak için vatan uğruna savaşan, canlarını feda eden” herkese tam destek verdiğini belirtti. El-Serrac, yaralıların tedavisi için gerekli ilaç ve tıbbi malzeme tedariki de dahil, Kufra’daki olayların insani sonuçlarıyla ilgilenmek üzere gerekli önlemlerin sağlanacağını vurguladı.

Fayiz el-Serrac, sınırları güvence altına almak, ihlalleri durdurmak ve ülkeyi sarsan zorluklarla mücadele etmek amacıyla askeri kuruluşların birleştirilmesi için çabaların devam etmesi çağrısı yaptı. UMH başkanı, bunun ulusal bir sorumluluk olduğuna da dikkati çekti.

Aynı şekilde Kufra askeri bölgesi komutanı Tuğgeneral Kasım el-Abac, yaşanan son çatışmaların ardından Libya’nın güneyindeki silahlı unsurlara sert bir tepki gösterileceği taahhüdünde bulundu.

Diğer taraftan UMH İçişleri Bakanlığı’nda İç Güvenlik Genel Müdürlüğü, üniformalar ve resmi logoların birleştirilmesi yoluyla eylem mekanizmasının yeniden faaliyete geçirileceğini ve örgütleneceğini duyurdu. Bakanlık tarafından geçtiğimiz pazartesi günü yapılan açıklamada, “Karar, olası ihlallerin önüne geçilmesi için iyi bir görünüm ve herkes tarafından tam bağlılık ortaya koymayı hedefliyor” dedi. Operasyon odasının yönetim tarafından yeniden etkinleştirildiğine ve tüm devriyelerle bağlantılı hale getirildiğine dikkat çekilen açıklamada, vatandaşlardan iletişim almak için telefon numaralarının da tahsis edildiğini belirtti.

Aynı şekilde BM Temsilcisi de 2 Ekim’de, “geçtiğimiz ay Libya’da saldırı eylemleri sırasında 18 kişinin öldüğünün ve 22 kişinin de yaralandığının belgelendiğini” duyurdu. Temsilci, Trablus’ta devam eden çatışmalar bağlamında daha fazla sivil kaybın olup olmadığını tespit etmek için incelemelerin devam edeceği taahhüdünde bulundu.

BM Temsilcisi, ülkeyi gelecek seçimlere taşıyacak herhangi bir eylemin ortaya koyulmaması durumunda da Temsilciler Meclisi ve Yüksek Konsey’in yanı sıra Fayiz el-Serrac liderliğindeki UMH’ye tehdite bulundu. BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Salame, konuya dair yaptığı açıklamada, “Bu kuruluşlar işlerini yapmalı, yoksa başka planlarımız var. Umarım bu kuruluşlar görevlerini yerine getirir. Normal olanı bu. Başkanlık ve parlamento seçim yasasının yürürlüğe koyulacağına inanıyorum” dedi. Salame ayrıca, “Kimse, oturdukları koltukların hayatlarının sonuna kadar kendileri için ayrıldığını düşünmemeli. Çünkü bu; yasadışı, demokrasiden uzak ve kabul edilemez bir eylem. Misyonumuzda, bu durumu kabul etmiyoruz, BM bu durumu asla kabul etmiyor” ifadelerini kullandı.