Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya: Trablus’ta çatışmalar yeniden alevlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Geçtiğimiz günlerde Libya’nın başkenti Trablus’taki uygulamaya konan ateşkesin ardından, 28 Eylül sabahından bu yana başkentin güneyindeki Verşafana bölgesinde, milis gruplar yeniden çatışmaya başladı.

Yerel kaynakların aktardığına göre Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı Batı Askeri Bölgesi Komutanı El-Cuveyli’ye ait taburlar ile Verşafana’daki diğer milis güçleri arasında çatışmalar sürüyor. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre çatışmalar başkentin çevre mahallelerini kontrol altına almayı hedefliyor.

Ülkenin güneydoğusunda ise Kufralılar ile Çadlı paralı askerler çatışıyor. Yerel bir kaynak Şarku’l Avsat’a, Libya’nın güneydoğusundaki çatışmaların ise Kufra Taburu ile Çadlı milis grup arasında yaşandığını söylerken, Kufra milislerinin, Çadlı paralı askerlerden oluşan karşı gruptan bazı milisleri esir aldığını aktardı.

Halk protesto gösterileri düzenliyor

Libya, Trablus’ta varılan ateşkese rağmen kısa aralıklarla tekrarlanan milis çatışmalarına, siyasi istikrarsızlığa ve ekonomik kriz sebebiyle protesto gösterilerine sahne oluyor.

Libya Yazarlar ve Edebiyatçılar Birliği‘nin çağrısı üzerine Trablus’un tarihi simgelerinden “Marcus Aerelius Kapısı” önünde toplanan göstericiler, Şehitler Meydanı’na doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş sonunda Birlik adına okunan bildiride, ülkede siyasilere, siyasi istikrarsızlığın son bulması, yolsuzluk ve kaos ortamının bitirilmesi için acil adımlar atılması çağrısında bulunuldu.

Öte yandan ABD ve İngiltere Danimarka Yardım Örgütü ile Sirte’deki mayın temizleme projesinin devamı için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu görüşmeleri sırasında bir anlaşma imzaladı.

BM Güvenlik Konseyi Başkanı Olof Skoog, dondurulmuş fonlar ve varlıklarla ilgili UMH ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

Bu arada UMH Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siala da Skoog’le bir araya geldi. İkili, Libya’nın birçok Avrupa ülkesinde dondurulmuş olan finansal kaynaklarını görüştü.

Öte yandan BM Libya Temsilcisi Gassan Selame, Libya Parlamentosu Diyalog Komitesinin Başkanı Abdusselam Tassia ve Yüksek Devlet Konseyi İkinci Başkan Yardımcısı Fevzi el-Akab ile bir araya geldi.

Selame toplantı sonrası “Trablus ve Tobruk Meclisleri arasındaki uzlaşmaya ve devlet kurumlarını birleştirmek için varılabilecek herhangi bir anlaşmayı tüm gücüyle destekleyeceğini” dile getirdi.

Ayrıca ABD’nin Libya Büyükelçisi olarak görev yapan Donald Blum, yaptığı açıklamada, DEAŞ terör örgütünün Sirte’deki etkinliğinin sona ermesinin ardından kentin yeniden inşasının, “ABD için en önemli öncelik” olduğunu belirtti.