Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya: Trablus’taki çatışmalar sona erdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya’nın başkenti Trablus’un güneyindeki çatışmaların bir ay sonra durmasının ardından kent sel ile mücadele ediyor.

Fayiz Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), başkentteki ateşkesin istikrara kavuşturulması için yeni bir anlaşmayı onayladı. Başkentteki tek sivil Havalimanı olan Mitiga Havalanı’ndan uçuşların yeniden başladığı belirtildi.

UMH yaptığı açıklamada, Trablus’un dış bölgelerinde çatışmaların son bulması üzerine memnuniyetini dile getirirken, “bütün tarafların ateşkese uymasını ve masum insanların gündelik yaşamlarını ve ülkenin çıkarlarını gözetmelerini” tebrik etti.

BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame himayesinde Zaviye’de gerçekleşen ateşkes anlaşmasına göre “saldırıları sonlandırmak, sivillerin korunması, özel ve kamu mülklerinin muhafazası, Uluslararası Mitiga Havalimanı’nda uçuşların yeniden başlaması için ateşkes anlaşması imzalandı”

UMH İçişleri Bakanı Abdusselam Aşur, 4 Eylül’de imzalanan Zaviye Anlaşması’nı onayladı. Anlaşma Birleşmiş Milletler tarafından desteklenmiş ve bölgesel temsilciler tarafından imzalanmıştı.

Anlaşmaya göre;

-Tüm silahlı milisler dağıtılacak ve tamamı ordu ile polis gücüne katılacak.
-Savaş suçu işleyenler, yolsuzluk yaparak devleti zarara uğratanlar yargılanacak.
-Zarar gören sivillere tazminat ödenecek.
-Devlet kurumları sivilleşecek ve askeri kurumlar kendi görev alanlarına dönecekler.

Şarku’l Avsat’ın ulaştığı yerel kaynaklar özellikle kentin güney ilçelerinde yaşanan çatışmaların bittiğini teyit etti.

Çatışmalar sebebiyle kapalı olan yollar da yeniden açıldı. Teknik ekipler, ciddi hasara sebep olan çatışmalar nedeniyle bölgede kesilen elektriği sağlamak için etkilenen bölgelere ulaşabildiler.

Selame DEAŞ’ın Libya’da artan etkinliğine dikkati çekti

Libya’daki Birleşmiş Milletler Misyonu başkanı Gassan Selame dün BM İnsan Hakları Konseyi’nde yaptığı konuşmada, Libya’daki terörist saldırıların arttığını ve bu yılın başından bu yana DEAŞ örgütü’nün 14 ayrı olayda 57’den fazla sivili öldürdüğüne işaret ederek, örgütün ayrıca, Trablus’taki Ulusal Petrol Şirketi’nin (NOC) merkezini de hedef aldığını söyledi.

Selame, Tobruk’taki Temsilciler Meclisi üyeleriyle bir araya geldi. Selame, şiddetli çatışmaların başkentte yaşayan siviller üzerinde bıraktığı etkilere değindi.

Ayrıca BM tarafından yapılan açıklamaya göre, Trablus’ta ateşkesin güçlenmesi ve eğitim öğretim yılının başlaması için adımlar atılması gerektiği belirtildi. Açıklamada ülke sathındaki tüm silahlı grupların lağvedilerek düzenli orduya geçilmesinin önemi vurgulandı.