Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya, ülkenin batısındaki otoritesini genişletiyor! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Uzlaşı Hükümeti Başkanlık Konseyi, Verşefane bölgesinin tamamının kontrolünü sağladıklarını ve batı bölgelerindeki otoriteyi genişlettiğini duyurdu.

Başkentin güneyindeki Verşefane bölgesi, on gündür şiddetli çatışmalara tanık oluyor. Çatışmalarda Komutan Usame el-Cuveyli liderliğindeki batı bölgesi güçleri ve Sarac taraftarı olan Trablus Devrimcileri Tugayları arasında ağır silahlar kullanıldı. Sarac güçlerinin sahil bölgesi geçişleri üzerindeki kontrolünün sona erdiği açıklandı.

Başkanlık Konseyi lideri ise, “Verşefane’nin suç yuvalarından temizlenmesi” sonrasında memnuniyetini dile getirirken yasadışı grup veya paralı asker olarak nitelendirilen milislerin bu bölgede veya başka bir yerde tekrar bulunmasına izin verilmeyeceğini kaydetti.

Sarac tarafından perşembe günü yayınlanan bir bildiride Verşefane sakinlerine kazandıkları zafer müjdelendi. “Suç yuvaları sebebiyle bölgeden ayrılanlar, evlerine geri dönebilir” duyurusu yapıldı. Bildiride, güvenlik ve polis teşkilatlarına acil olarak harekete geçme talimatı verilirken, devlet kurumlarına ise vatandaşlara hizmet etmek için geri dönme çağrısı yapıldı.

Geçtiğimiz Ekim ayının başında Sabrata şehrinin silahlı militanlardan kurtulmasının ardından Verşefane’nin Sarac’ın kontrolünü genişlettiği ikinci bölge olduğu belirtildi.

Aziziye bölgesi Temsilciler Meclisi üyesi Ali Kuşir, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Başkanlık Konseyi liderine bağlı güçler, Verşefane şehrinin kontrolünü tamamen sağladı.” ifadelerini kullanırken, silahlı gruplar arasında aralıklı çarpışmaların devam ettiğine dikkat çekti.

Ordu Genel Komutanlığı sözcüsü Albay Ahmed el-Mismari ise siyasi diyalogun başarısız olması halinde bölünmüşlüğü sonlandırmak için Trablus’u militanlardan kurtarma sözü verdi. 14 Ekim’de kalabalık bir asker grubu önünde konuşan Mismari, “Ordu şu an Libya’nın toplam bir milyon 730 bin km’lik alanını kontrol ediyor” ifadelerini kullanmıştı.

Sabrata şehri DEAŞ ile Mücadele Operasyonu Odası sözcüsü Salih Kirisiah da Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Mısrata’dan Tunus – Libya sınırına kadar, orduya bağlı olmayan birçok bölgenin olduğunu belirtti.

Sorman Temsilciler Meclisi üyesi Fevzi el-Tahir el-Nuveyri de son günlerde batı Libya’da gruplar ile silahlanan şehirler arasında koalisyon görüşmeleri yapıldığını duyurdu. Nuveyri, aralarındaki tek ortak noktanın eski rejime ilişkin her şeye düşmanlık beslemek olduğunu kaydetti.

El-Nuveyri, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Tüm bu koalisyon, bir örtü ve meşruiyet arıyor. Bunun için en yakın seçenek olarak da Sarac Hükümeti sancağı altına katılmak görülüyor” dedi. Verşefane’deki durumun bunun ötesine geçmeyeceğine dikkat çeken Nuveyri, “Verşefane’deki operasyonun söylenen hedefi, suç yuvalarını veya eski rejim yandaşlarını ortadan kaldırmaktır. Dillendirilmeyen hedefi ise geniş bir coğrafi alana sahip olmak ve bu bölgelerin Ordu Genel Komutanlığı’nın kontrolü dışına çıkmamasını sağlamaktır. İleride gerçekleşecek çözüm veya müzakereler ancak toprak üzerinde kontrol sahibi olanlarla yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Abdurrahman el-Suveyhili ise General Halife Hafter’e yönelik uyarılarını daha da arttırdı. Suveyhili, geçtiğimiz haftalarda defalarca, “doğu Libya’da genel komutanlık olarak adlandırılan güçlerin kontrolündeki alanlarda sistematik olarak işlenen korkunç savaş suçlarına” değinmişti.

El-Suveyhili ayrıca perşembe akşamı Ulusal Uzlaşı Hükümeti tarafından yetkilendirilmiş Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Seyyale’ye bir mektup gönderdi. Mektupta, Libya’nın BM Temsilcisi Mehdi el-Mücberi’nin geçtiğimiz Çarşamba günü Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı, “hükümetin Derne suçlarını ve Abyar cesetlerini kasıtlı olarak görmezden geldiği” yönündeki konuşmalarına karşı çıktı.

Doğu Libya’da işlenen korkunç suçlara dair Libya temsilcisinin herhangi bir yorumda bulunmadığını hatırlatan Suveyhili, “Mücberi’nin sözleri, sistematik savaş suçları işleyen sorumluların ve insan hakları ihlalcilerinin hesap vermesi konusunda halkımızın beklentilerine cevap vermiyor” dedi.

Libyalı bir aktivist de Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Suveyhili’nin General Hafter’i, Yüzbaşı Mahmud el-Verfili tarafından gerçekleştirilen Abyar ölümlerinin üstünü örtmekle sorumlu tuttuğunu açıkladı. Uluslararası Ceza Mahkemesi, Bingazi’deki el-Saika Güçleri’ne bağlı olan El-Verfili’nin kendilerine teslim edilmesini talep etmişti.
Libyalı aktivist açıklamlarında “Milyonlarca kişinin, cesetlerin videolarını izlemiş olmasına rağmen Hafter, neden Verfili’nin uygulamalarının üstünü örtüyor?” diye sordu. Eski bir Libya güvenlik sorumlusu da Verfili’nin s masum olduğunu kaydetti.

Geçtiğimiz eylül ayında Libya’daki medya ve sosyal paylaşım siteleri tarafından yayınlanan bir videoda, Verfili’nin Bingazi’deki aşırılık yanlısı gruplarla çatışmaya girdiği sanılan 20 esirin idamını kontrol ettiği görülüyordu.