Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya Ulusal Ordusu, Derne’deki radikalleri bombaladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Ordusu, eski şehir bölgesindeki radikallerin elindeki son cepheler olarak tanımladığı ülkenin doğusundaki Derne’de gece yarısı hava destekli bir saldırı başlattı. Orduya bağlı askeri kaynaklar, kentte girilen son çatışmalarda en az iki kişinin yaralandığını duyuruldu.

Libya ordusu birkaç gün önce Ömer el-Muhtar’ın operasyon güçlerini desteklemek için 106. Tugay unsurlarını ve 210. Piyade Birliği’ni kentteki askeri kuvvetlerini güçlendirmek, şehri kontrol etmek ve bazı vatandaşlara ve mülklerine yönelik saldırıları engellemek için konuşlandırdı.

Libya Temsilciler Meclisi’nin başkanı Aguila Salih ve Geçici Hükümet Konseyi Başkanı Abdullah es-Sani’nin dün düzenlediği toplantının gündeminde sivillerin ihtiyaçları ele alındı. Salih’in medya danışmanı, ikilinin Derne’deki güvenlik desteğini yetkili bakanlar, heyetler ve kurumlarıyla şehir sakinlerinin ihtiyaçlarının tedarik edilmesi konularını ele aldıklarını açıkladı.

İtalyan Büyükelçi gerilimi

İtalyan siyasetinden Libya’ya yönelik düşmanlık söylemleri yükselirken Zintan’daki kabile şeyhlerinin oluşturduğu konsey, İtalyan Büyükelçi Giuseppe Beroni’nin şehre yaptığı son ziyaretin bilgileri dışında gerçekleştiğini açıkladı.

Zintan Kabileler Konseyi yaptığı yazılı açıklamada yabancı büyükelçilerin Libya kabileleri ve şehirleri arasında dolaşmasının ulusal egemenliğin bir ihlali olarak görüldüğünü ve izin verilmediğini açıkladı. Zintan kabilelerinin önde gelenleri söz konusu ziyarette konu alınan taraflardan olmadıklarını ve bu kişilerin sadece ‘bireysel’ olarak bulunduklarını söyledi. Kabilelerin önde gelenleri kabilenin tarihsel, sosyal ve hukuki sorumluluklarının kendilerine ait olduklarını söyledi.

Peron, uygun koşulların oluşturulması için yaptığı çağrıda bedeli ne olursa olsun ülkenin bu yılın sonuna kadar Libya’daki seçimlere katılmayı reddettiğine ilişkin açıklamalarını doğruladı. Ayrıca Libya’da iktidarı ele geçirmek için seçimlerin hızla gerçekleşmesini isteyen yerel tarafların olduğunu ifade eden Peron, sonuçların reddedilmesiyle karşı karşıya kalmamak için Libyalıların seçimleri istemediğini söyledi.