Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya Ulusal Ordusu Sebha’ya yöneliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Ordusu, Derne’den sonraki hedefin ülkenin güneyindeki Fizan bölgesinin merkezi Sebha kentinin kurtarılması olduğunu açıkladı.

Albay Milud ez-Zavi, Özel Kuvvetler Komutanı Binbaşı General Venis Buhamada’ya Derne’den sonra ordunun bir sonraki hedefinin Sebha olacağını söyleyerek, ordunun baş komutanı olan Mareşal Halife Hafter’e gönderme yaparak, kuvvetlerinin Ulusal Ordunun Genel Komutanlığı talimatı altında olduğuna dikkati çekti.

Derne’de yaşanan harekatta ise ez-Zavi, Sahaba Camii, liman ve sahil yolunun tamamen kurtarıldığını ve batı ekseninin doğu ekseninden gelen kuvvetlerin ve aşırılık yanlılarının üzerindeki baskının sıkılaştırıldığını söyledi.

Ulusal Onur Operasyon Odası Komutanı Binbaşı Abdusselam Hassi, askeri operasyonlar sırasında evlerinden kaçan Derne sakinlerine, Ulusal Ordu tarafından güvence altına alındıktan sonra geri dönmeleri çağrısında bulundu.

Hassi, Ordu güçleri şehrin dış kısımlarının çoğunu kontrol ettiğine ancak bazı küçük terörist grupların varlığına işaret etti.

Hafter’e bağlı Es-Saika özel güçlerinin yazılı açıklamasında, “Derne Savunma Güçleri”nin elinde bulunan, kentteki ana liman, El-Bahri caddesi, Korneş yolunda denetimin sağlandığı belirtildi.

Hafter Güçleri Sözcüsü Ahmed el-Mismari, sosyal paylaşım sitesindeki hesabından yaptığı açıklamada, “Savaş nedeniyle başka yerlere göçen Derne halkının Silahlı kuvvetler tarafından güvence altına alındıktan sonra evlerine dönmelerini” istedi.

Halife Hafter’e bağlı güçler, geçen cumartesi “Derne Savunma Güçleri”nin elindeki Şeyha el-Garbiyye bölgesini ele geçirmişti.

Ülkede meşruiyet iddiasındaki hükümetlerden bağımsız hareket eden, Aralık 2014’te Hafter’in “Bingazi’yi aşırı gruplardan temizlemek amacıyla” başlattığını ileri sürdüğü operasyona karşı “Derne Mücahitleri Şura Konseyi” adıyla kurulan yeni adıyla “Derne Savunma Güçleri”, 2015’te terör örgütü DEAŞ’tan aldığı kenti elinde tutuyor.

Hafter güçleri ise dört yıldan bu yana abluka altında tutulan kenti, Mağrib El-Kaidesi’yle bağlantılı olduğu gerekçesiyle “terör örgütü” olarak nitelendirdiği Derne Savunma Güçlerinin elinden almak için mayıs ayı başında operasyona başlamıştı.

Derne, ülkenin doğusunda Hafter güçlerinin kontrolünde bulunmayan tek kent durumunda.

Hafter’e bağlı güçlerin 28 Mayıs’ta Derne kentinin batı girişi ile kent çevresindeki bazı bölgeleri kontrol altına aldığı açıklanmıştı.