Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya Ulusal Petrol Şirketi, ülkedeki önemli petrol limanlarını teslim aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Petrol Şirketi, bu sabah Halife Hafter’in kontrolünde bulunan petrol limanları Ra’s Lanuf, es-Sidra, ez- Zuveytine ve el-Harika’yı teslim aldıktan sonra limanlardaki mücbir sebep halinin kaldırıldığını açıkladı. Şirket, web sitesinden bugün yaptığı açıklamada, üretim ve ihracatın kademeli bir şekilde normale döneceğini belirtti.

Ulusal Petrol Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sanallah, Libya Ordusu Genel Komutanlığı’nın vatanın çıkarını her şeyin üstünde tutma kararına övgüde bulundu. Başkan ayrıca, Temsilciler Meclisi, Devlet Yüksek Konseyi ve uluslararası topluma petrol limanı krizinde çözüme yönelik çabalarından ötürü de teşekkürlerini iletti.

Sanallah’tan petrol ithalatının adil dağıtım çağrısı

Sanallah, petrol ithalatının adil dağıtılması yönündeki çağrısını yineleyerek, “Libya’daki petrol gelirlerinin adil dağıtımı konusunda ulusal bir diyalog oturumu başlatmamız gerekiyor. Çünkü bu, krizin ana faktörlerinden biri. Tek çözümü ise şeffaflıktır” dedi.

Sanallah, Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası’ndan bütçe ve kamu harcamalarını ayrıntılı olarak yayınlamasını isterken, bu yolla Libyalıların petrol varlıklarından harcadıkları her dinarın takip edilebileceğini ifade etti.

Petrol üretim ve ihraç faaliyetleri askıya alınmıştı

Libya Ulusal Petrol Kurumu yaptığı açıklamada, Halife Hafter’in İbrahim el-Cidran’a bağlı güçleri uzaklaştırarak petrol hilali bölgesini kontrolü altına aldığını ilan ettikten sonra ülkenin doğusundaki tüm petrol üretim ve ihraç faaliyetlerinin askıya alındığını duyurmuştu.

el- Harika, ez-Zuveytine, Sidra ve Ra’s Lanuf limanlarından gelen ham petrol sevkiyatlarında Mücbir Sebep Hali ilan edildiği bildirmişti. Ayrıca Petrol Hilali bölgesindeki limanların petrol ihraç edememesi sebebiyle oluşan zararın yaklaşık 1 milyar dolara ulaşmasının ardından petrol ihracatının günde yaklaşık 350 bin varile düşürüldüğü belirtilmişti.