Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya: Yıkılmış Taverga kenti sakinleri engellerle karşı karşıya | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

2011 ayaklanması ile nüfusun terk ettiği Libya’nın Taverga kenti sakinleri, bir süredir planladıkları dönüşlerinin engellendiğini söyledi. 6 yıldan fazla ülkenin dört bir yanındaki çadırlarda yaşayan kent sakinleri silahlı gruplarla mücadele ediyor.

Yaklaşık 40 bin kişi kentin 38 kilometre güneyinde bulunun kıyı şehri Mısrata’ya göç etti. 6 yıldan fazla süredir Libya’nın dört bir yanındaki çadırlarda yaşamaktalar.

Şehirde silahlı gruplarla mücadele ediyorlar

NATO tarafından desteklenen ayaklanma sırasında Muammer Kaddafi’ye bağlı kuvvetlerin Mısrata’ya saldırıda kullanılmasından bu yana Taverga sakinleri, şehirdeki silahlı gruplarla mücadele etmekte.

Uzun müzakereler sonunda, Trablus’ta uluslararası alanda tanınmış bir hükümet tarafından desteklenerek terk edilen şehrin büyük oranda tahrip olmasına rağmen Taverga sakinlerinin şubat ayı başlangıcında geri dönmelerini içeren bir plan ortaya kondu.

Çarşamba akşamı yaklaşık 150 göçmen, Taverga’nın 700 kilometre doğusundaki Bingazi’den kente doğru yola çıktı.

Gerekirse, Taverga’da çadırlarda kalmaya hazır olduklarını söyleyen vatandaşlar Mısrata’dan Sirte’ye doğru ilerlemeye çalıştıktan sonra gecelemek için konakladıkları Herava’ya geri döndüler.

Kent sakinleri adına konuşan Muhammed Tavergi, Reuters’e, “Bulunduğumuz bölgedeki güvenlik durumu iyi olmadığı için Herava’ya geri döndük” dedi.

Ayrıca, Mısrata’da bulunana grupların Mısrata-Taverga yolunu kapattıkları belirtildi.