Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya’da 48 saat içerisinde 542 mülteci kurtarıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Deniz Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, Libya sahil güvenliklerinin aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 542 göçmenin, Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken Libya sahil kıyılarında yapılan dört operasyonla kurtarıldıklarını açıkladı.

Göçmen taşıyan teknelerin çoğunun İtalya sahiline doğru yola çıktığı belirtildi. Pazartesi ve salı günü dört operasyon gerçekleştirildiği vurgulandı. Libya Deniz Kuvvetleri Sözcüsü General Ayoub Kassem, ilk operasyonda Avrupa sahiline ulaşmak isteyen göçmenlerin başlangıç noktası olan Sabratha kıyılarında, 7 kadın ve 6 çocuğun bulunduğu 88 yasadışı göçmenin kurtarıldığını belirtti..

General Kasım, “Trablus’un batısına 70 km uzaklıktaki Sabratha’nın kuzeyinde,19 Mısırlı, 6 Faslı ve 2 Tunuslu olmak üzere Arap ve Afrika ülkelerinden 164 göçmen kurtarıldı” dedi.

Son olarak, başkentin yaklaşık 25 kilometre batısındaki küçük bir balıkçı limanı olan Sidi Belal’ın kuzeyinde gerçekleşen iki ayrı operasyon sırasında Afrika ülkelerinden 290 göçmen kurtarıldı.

Muammer Kaddafi döneminde binlerce göçmen ülkenin güney sınırını geçerek, Akdeniz üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışıyordu.

2011’de eski rejimin çöküşünden sonra durum daha da kötüleşti. Kaçakçılar Libya’da yaşanan kargaşadan faydalanarak, her yıl on binlerce göçmeni Libya sahiline 300 km uzaklıkta olan İtalya’ya gönderiyorlar.

Ancak, Avrupa’ya ulaşmak isteyen göçmenlerin sayısı bu yaz önemli ölçüde azaldı. 2016 yılının temmuz ayı 30 bin 500 iken, Temmuz ayında yaklaşık 13 bin 500 oldu.

Uzmanlar, bu düşüşün, Libya sahil güvenliklerinin göçmenlerin güney Libya’ya akışını yavaşlatmak için uzun süren çabalarından kaynaklandığına inanıyorlar.