Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya’da devrim kutlamaları için hazırlıklar sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya’da Muammer Kaddafi’nin devrilmesiyle gerçekleşen devrim 7. Yılına girerken ülkede devrim kutlamaları konusunda bölünmüşlük yaşanıyor. Trablus hükümeti devrimi kutlama hazırlıkları yaparken, radikallerin bulunduğu Derne kentine girmeye hazırlanan Doğu Bölgesi, kutlamaları yok sayıyor.

Devrim Kutlamaları Yüksek Kurulu, Trablus Emniyet Müdürlüğü’nün 17 Şubat Devrimi’ni kutlamak ve vatandaşların güvenliğini sağlamak için başkentin merkezindeki Şuheda Meydanı’na çıkan caddeleri trafiğe kapattı. Emniyet, kutlamalar boyunca vatandaşların güvenliğini sağlamak için havai fişek ve balon kullanılmasını yasakladı.

Ancak ülkenin doğusunda kutlama hazırlıkları yapılmıyor. Özellikle Libya’nın ikinci büyük kenti olan Bingazi’de devrim son iki yıldır kutlanmıyor.

Libya’da çatışmalar sürüyor

“Bakara Tugayları” ismiyle bilinen milis güçlerin önceki gün attığı füze nedeniyle hava trafiği durduruldu. Bir havaalanı yetkilisinin Şark’ul Avsat’a bildirdiğine göre atılan füze gerginliğe sebep ourken hava trafiği de 4 saatten fazla bir süre kapatıldı.

Yaşananlarda dikkat çekici olan havaalanı idaresinden olanlara dair herhangi bir açıklama yapılmaksızın hava trafiğinin kapandığı sonra da açıldığıyla ilgili iki ayrı açıklama gelmesiydi. Bu durum son zamanlarda, havaalanı çevresinde Faiz Sirac’ın liderliğini yaptığı ulusal uzlaşı hükümetini destekleyen milis güçlerle yapılan çatışmaları akla getirdi.

Devlet Yüksek Kurulu üyeleri dün akşam Trablus’ta yapılan toplantı sonrasında yayınladığı bildiride Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Akila Salih’in önceki ifadelerini kınandı.

Terör örgütlerinin en önemli kalelerinden sayılan Derne kentinin özgürleştirilmesi için Mısır ve ulusal ordu arasındaki askeri koordinasyona dikkat çekildi.
Yüksek Kurul üyeleri açıklamalarında ülkenin doğusunda bulunan Tobruk Parlamento Başkanı’nın sadece ismini zikrederek resmi makamını görmezden geldi. Ayrıca Halife Hafter’in danışmanı olan ordu komutanına atıfta bulunurlarken “Sözde Bingazi komutanı” ifadesi kullanıldı

Üyeler, Akila’nın Derne’yi ele geçirmek için Mısır’ı Libya’ya çağırmasını kınadı ve Libya’nın egemenliğine karşı bariz bir ihlal niteliğindeki bu duruma Ulusal Uzlaşı Hükümeti ve BM tarafından müdahale edilmesinin gerekliliğine vurgu yaptı.

Konsey üyeleri çağrının uluslararası hukukun açık bir şekilde ihlal edilmesi anlamına geldiğini ve BMGK’nın kararlarına aykırı olduğunu dile getirdiler. Yine başkanlığını Abdurrahman Suveyhli’nin yaptığı Meclis’in üyeleri, geçmişte Temsilciler Meclisi’nin kanunlara ve siyasi anlaşmalara aykırı olarak aldığı bazı kararlara karşı gerekli hukuki önlemleri almaya hazırlandıklarını vurguladı.

Trablus’taki Ulusal Uzlaşı Hükümeti Başkanı Siraç el- Faiz dün kriz hattını ziyaret etti. Faiz burada, Derna kentindeki askeri hazırlıkları ve kentin durumunu görüşmek üzere hükümetin bu yılki ilk toplantısına katıldı. Faiz, başkanlık konseyinin, sonuçları hesap edilemeyen ve insani drama sebep olacak askeri gerginliğine sürüklenmek istemediğini söyledi.

Salih de Kahire’de yaptığı basın açıklamasında Hafter’in liderliğindeki ordu kuvvetlerinin yakın zamanda Derna kentini ele geçirmek üzere olduğunu söyledi. Bunun, Mısır hükümetiyle koordine edileceğini söyleyen Salih, Kahire’nin bu operasyona katılma nedeninin özellikle Derna’da bulunan teröristlerin ülke topraklarına girişini engellemek olduğunu vurguladı.

Libya’nın başkenti Trablus’un 180 km güneydoğusundaki Beni Velid kentinde bir kamyonun devrilmesiyle en az 22 kaçak göçmenin öldüğü ve 79 kişinin yaralandığı belirtildi. Askeri bir kaynak ölenlerin arasında Somali ve Eritre vatandaşlarının da olduğunu açıkladı.