Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya’da devrim öncesi başarısız devrim provası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya’da 7 yıl önce Albay Muammer el-Kaddafi’nin devrilmesiyle sonuçlanan 17 Şubat devriminin boş yere ortaya çıkmadığı konusunda çoğu insan hemfikirdir. Ancak Kaddafi’nin devrim öncesi yaptığı protestoları kontrol altına alma provası pek bilinmez.

“Hakkınız yenildiyse yeni binalara saldırın ve hakkınızı alın”

Olay, 2010 yılı ortalarında Kaddafi’nin ülkenin çöl kesimindeki Sebha kentine gerçekleştirdiği ziyaret esnasında yaşanıyor. Kaddafi, Sebha halkına hitap etmek üzere kürsüye çıkmaya hazırlanırken bazı vatandaşlar yanına gelerek, kendilerine ait bazı kulübe ve çöl evlerinin devlet tarafından modern evlere dönüştürme bahanesiyle müsadere edildiğini söyledi ve Kaddafi’den kendilerine yardım etmesini rica etti. Kaddafi ise şikayet eden vatandaşlara “Hakkınız yenildiyse yeni binalara saldırın ve hakkınızı alın” diye cevap verdi.

Kaddafi’nin oğlu Seyfulislam Kaddafi’nin projelerinden birini yöneten Numan Bin Osman, hikayenin sonrasını şöyle anlatıyor;

“Kaddafi Sebha’dan ayrıldıktan sonra insanlar sokaklara inerek yeni binalara saldırmaya başladı. Ancak tuhaf olan Sebha’da başlayan halk hareketliliğinin daha sonra Libya geneline ve hatta Sebha’ya 700 kilometre uzaklıktaki başkent Trablus’a kadar uzanmasıydı.”

Halk hareketliliği provası, Kaddafi’nin olayları kontrol altına almasıyla sonuçlanmış ve Kaddafi başarılı bir prova yapmıştı. Bin Osman’a göre olay halkın kendi kendisine gerçekleştirdiği bir hareket değildi ve olayda bazı tarafların parmağı vardı.