Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya’da emniyet güçleri ile milisler arasında şiddetli çatışma | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yerel bir güvenlik yetkilisine göre, 17 Eylül’de Avrupa’ya yasadışı göçün kalesi olarak tanımlanan Libya’nın batısındaki Sabrata kentinde, güvenlik güçleriyle göçmen kaçakçıları arasında şiddetli çatışmalar meydana geldi.

Çatışma, başkent Trablus’un 70 km batısındaki Sabrata kentinin yaklaşık yarısını kontrol eden ve en tanınmış göçmen kaçakçılarından biri olarak bilinen “Alamo” lakaplı milis unsurlarından biri olan Ahmed Debbaşi’nin öldürülmesinin ardından başladı.

Ulusal İttifak Hükümetinin teşkil ettiği güvenlik güçlerine ait kontrol noktasında Debbaşi’ye bağlı bir terörist öldürüldü. Söz konusu birim 2016 yılı Şubat ayında kısa bir süre şehrin merkezini işgal eden militanları şehirden çıkarmak için kurulmuştu..

Fransız Haber Ajansı AFP’ye telefonla bağlanan bir yerel güvenlik yetkilisi Alamo militanlarının dört üyesinin bir arabanın içinde olduklarını ve kontrol noktasına ateş ettiklerini, arkadaşlarının ateşe karşılık vererek, milislerden birini öldürüp diğer üçünü ise yaraladıklarını söyledi.

Yoğun silah sesleri ve şiddetli patlamalarla ilgili olarak konuşan kaynak, Milislerin yarım saat sonra ateşe karşılık verdiklerini ve çatışmaların hala devam ettiğini sözlerine ekledi.

Silahlı Milisler, ülkedeki iki hükümetin iktidar çekişmesinden faydalanarak Libya’nın farklı şehirlerinde kendi özerk otoritelerini kuruyorlar.

Kaddafi rejiminin 2011’de devrilmesinin ardından Libya’da yaşanan iç savaş, başkent Trablus’taki Hükümet ile ülkenin doğusunu kontrol eden General Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu arasında, merkezi şehirler ve petrol bölgelerine hakimiyet konusunda yaşanıyor.

Son günlerde, Ahmed Debbaşi (Alamo) ismi, İtalya ile bir anlaşma sonrasında göçmen kaçakçılığıyla mücadeleye karşı hedeflerini değiştiren büyük göçmen kaçakçıları listesinde çokça yer aldı.

Libya kaynaklarına dayanan haber ajansları tarafından sözü edilen bu sözleşme, 2017 yazında Libya’dan Avrupa’ya doğru akan insan kaçakçılığında düşüşe sebep oldu.

Ancak Libya yerel yetkilileriyle toplantılara hız veren İtalya İçişleri Bakanı Marco Minniti, milislerle doğrudan veya dolaylı herhangi bir temastan kaçınıyor.

Libya’dan İtalya’ya kaçak yollarla geçmeye çalışan göçmenlerin sayısında yaz aylarında önemli bir düşüş yaşandı. 2017 yılı Temmuz ayının ortasından bu yana İtalya’ya 6.500 göçmen geldi. Yani bu sayı, 2014-2016 yılları arasında aynı döneme ait sayının yüzde 15’ine tekabül ediyor.