Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya’da gündem yolsuzluklarla mücadele ve demokratik geçiş süreci | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi (BK) Başkanı Fayiz es-Serrac, yolsuzluk vakalarının soruşturulması emri verdi.

Libya’nın başkenti Trablus’ta Serrac başkanlığındaki UMH, 6 Mayıs’ta bazı yetkililer, milletvekilleri ve hükümet üyeleriyle ilgili son günlerde ortaya atılan yolsuzluk vakalarını soruşturacaklarını açıkladı.

Hükümet sözcüsü Muhammed el-Solak’ın Twitter aracılığıyla yaptığı açıklamaya göre, son zamanlarda bazı yetkililere dair yolsuzluk suçlamaları hakkında medya organlarındaki haberleri takip eden Serrac, bu suçlamalara karşı soruşturma açılması ve iddiaların kanıtlanması halinde yasal işlemlerin başlatılması emri verdi.

Öte yandan Libya İçişleri Bakanlığı, DEAŞ’ın Yüksek Seçim Komisyonu’nun genel merkezine yönelik gerçekleştirdiği terör saldırısından birkaç gün sonra Trablus ve çevresinin korunması için ortak güvenlik- askeri planın tamamlandığını duyurdu.

Bakanlık, söz konusu planın Tuğgeneral Abdusselam Aşur, Genelkurmay Başkanı Abdul Rahman el-Tavil, Genel İstihbarat ve Ceza Soruşturma Dairesi başkanı, Trablus askeri bölge komutanı ve İçişleri Bakanlığı’ndan bazı yetkililer arasında düzenlenen geniş çaplı güvenlik ve askeri toplantılarla başlatıldığını açıkladı.

Bu çerçevede İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Trablus’un merkezindeki Yüksek Seçim Komisyonu merkezine yönelik terör saldırısının ardından “askeri ve güvenlik birimleri arasındaki güvenlik planının” tamamlandığı bildirildi.

Trablus Güvenlik Müdürlüğü ise geçtiğimiz Cumartesi günü başkent sakinlerine, Libyalı, Arap veya yabancı olsun mevcut kiracılarının isimlerini bulundukları bölgelere en yakın polis merkezlerine bildirme çağrısı yaptı.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Libya’nın başkenti Trablus’taki Libya Yüksek Seçim Komisyonu’nun genel merkezinde gerçekleştirilen silahlı ve bombalı saldırıda 15 kişi hayatını kaybetmiş, 21 kişi de yaralanmıştı. Saldırıyı DEAŞ terör örgütü üstlenmişti.

Libya Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın (İhvan) siyasi kolu olan Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Muhammed Savan, gerçekleşen son saldırının seçimleri engellemeyi hedeflediğini belirtti.

Savan, Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih’in “yıl sonuna kadar seçimleri gerçekleştirme” çağrısını da onayladıklarını ifade etti. ibya halkının seçimlere hazır olduğunu vurgulayan Muhammed Savan, ‘özellikle devleti, toplumun geniş bir kesimi tarafından reddedilen askeri yönetim kabusundan uzaklaştıracağı için’ ne olursa olsun seçim sonuçlarına uyulacağını ifade etti.

Savan, Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi (TM) tarafından desteklenen Libya Ulusal Ordusu Komutanı Halife Hafter’i de demokrastik süreci engellememesi yönünde uyardı.

Genel Başkan Muhammed Savan, Hafter’in herhangi bir politik görev için aday olma hakkına sahip olduğunu söyleyerek, devleti militarize etme girişimlerinden uzak ve yürürlükteki yasalara uygun bir şekilde aday olabileceğini belirtti.

Savan ayrıca, radikal grupların Libya’nın doğu kıyı bölgesindeki son kaleleri olan Derne kentinin kurtuluşunun sonuçlarına dair Ulusal Ordu’ya uyarıda bulundu. Savan, Derne Mücahitleri Şura Konseyi olarak adlandırılan silahlı grupların kontrolü altındaki Derne’ye karşı başlatılan askeri operasyonların, “aceleci bir karar” olduğunu vurguladı.

Muhammed Savan, kentteki sivil yoğunluğuna dikkati çekerken, gerçekleşmesi halinde askeri operasyonların militanlarla değil, sivillerle olacağını belirtti. Bu bağlamda Genel Başkan, “Bu tür bir savaş, insanlığa karşı bir suç ve soykırım olarak kaydedilecek” dedi.

Savan, Devlet Yüksek Konseyi Başkanı ve İhvan üyesi Halid el-Mişri’ye yönelik suçlamaları da sert bir dille eleştirdi. Genel Başkan Muhammed Savan, “El-Mişri, partimiz dışında herhangi bir tarafı temsil etmiyor. Söylediğimiz gibi partimiz, herhangi bir siyasi veya dini gruptan tamamen bağımsız faaliyet göstermekte. Ancak el-Mişri, şu an egemen bir kurumu temsil etmekte ve kararlarına, pozisyonlarına da kendini adamaktadır” dedi.

Libya’da 17 Şubat 2011’deki devrimin ardından yaşanan siyasi istikrarsızlık ve karşıt gruplar arasındaki çatışmalar sonucu biri Tobruk’ta Temsilciler Meclisi (TM), diğeri Trablus’ta Milli Genel Kongre (MGK) olmak üzere iki meclis ve rakip yönetim ortaya çıkmıştı.

BM’nin girişimleriyle 17 Aralık 2015’te Fas’ın Suheyrat kentinde varılan Libya Siyasi Anlaşması uyarınca Başkanlık Konseyi (BK) kurulmuştu. BM Güvenlik Konseyi 2259 sayılı kararla BK’yı Libya’nın tek meşru temsilcisi olarak tanımıştı. BK başkanlığı görevine Fayiz es-Serrac getirilmişti. Ancak BK’nın sunduğu hükümet listeleri General Halife Hafter’in baskıları nedeniyle Tobruk’taki Temsilciler Meclisi’nde onaylanmadığı için bakanlar görevlerini vekaleten yürütüyor.

BAE’nin başkenti Abu Dabi’de Mayıs 2017’de uluslararası arabuluculuk girişimleri kapsamında bir araya gelen es-Serrac ile Hafter, 6 ay içinde genel seçimlerin yapılması ve Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi’nin yeniden yapılandırılması konularında anlaşma sağlamıştı.