Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya’da Hafter güçleri Derne’yi ele geçirmek üzere | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Ordusu Komutanı Halife Hafter, ülkenin doğusundaki radikalizm yanlılarının son kalesi olan Derne’nin kurtuluşunu duyurmaya hazırlanıyor.

Hafter’e yakın kaynaklar Şarku’l Avsat’a, Derne’nin kurtuluşunu resmen ilan etmeye hazır olduklarını belirtti.

Libya Ulusal Ordusu ve Hafter’in Sözcüsü Ahmed el-Mismari Şarku’l Avsat’a, Ordu güçleri şehirdeki son noktaları da ele geçirmek savaşıyorlar. “Güçlerimiz şehirdeki teröristlerin kalelerini ezip geçti ve liderlerinin çoğunu ya öldürdü ya da yakaladı” dedi.

el-Mismari, “Derne Mücahitleri Şura Meclisi” olarak bilinen eski örgütlerinin çöküşünden sonra radikalizm yanlıları tarafından başlatılan Derne Savunma Güçleri adlı bir oluşum kuran Atiyye el-Şairi’nin öldürülmesine dair dün yayınlanan bilgileri teyit etmedi.

Şairi’nin yakınları, çeşitli sosyal iletişim alanlarında işkence gördüğüne ve öldürüldüğüne dair söylenenleri doğruladı. Dün akşam Derne’nin merkezinde meydana gelen çatışmalarda Şairi’nin öldürüldüğü belirtildi.

Şairi, ordunun Derne’yi özgürleştirme sürecine başladıktan sonra, eski örgütün çözüldüğünü ilan etmişti. Şairi, Şura Belediyesi güvenlik görevlisinin Dr. Yahya el-Asi Ömer’in tutuklanmasının ardından operasyonun başlamasından bu yana öldürülen en önemli terör elebaşı.

Ordu, terörist gruplara karşı Derne’nin banliyölerindeki son çatışmalarında gerçek bir sokak savaşı gerçekleştirdi.

Ömer Muhtar Operasyon Odası, şehirde yaşayan vatandaşlara gece 11’den sabah 7’ye kadar sokağa çıkma yasağı getirdi. Ordu yanlısı haber ajansı, şehrin, birkaç saat içinde şehri beş yıl boyunca işgal eden terörist gruplardan kurtulacağını, söyledi. Ömer el-Muhtar Operasyon Odası Komutanı Salim el-Rafadi, şehrin kurtuluşunun duyurulmasının, ordunun el-Mağar bölgesinde bulunan son radikal grubun kontrolünü ele geçirmesinden saatler sonra gerçekleşeceğini söyledi.

Aynı bağlamda, Tuğgeneral Ahmed el-Mismari, dün Hafer güçlerinin, ülkenin doğusunda bulunan devlete ait petrol şirketinin petrol limanlarının kontrolünü ele geçirdiğini söyledi.