Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya’da kaçırılan Tunuslu gazetecilerin akıbeti belirsiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya’da dört yıl önce kaçırılan Tunuslu gazeteciler Sufyan eş-Şurabi ile Nezir el-Katari’nin cansız bedenlerinin, ülkenin kuzeydoğusundaki Derne kentinde bulunduğuna ilişkin haberler yerel basında yer alsa da, gazetecilerin akıbeti belirsizliğini koruyor.

101. Taburun Komutanı Muhammed Basit ve El-Ebrak Piyade Birliği Komutanı Binbaşı Salah Botnejat el-Abidi, Şurabi ve Katari’nin Derne’deki Bomsever Ormanı’na defnedildiği öne sürülen cansız bedenlerinin aranacağını söyledi.

Libya Ulusal Ordusu’nun Derne Operasyonları Komutanı Binbaşı Salim er-Rifai ise AFP’ye yaptığı açıklamada, gazetecilerin cesetlerinin bulunduğu iddialarını yalanlayarak, Derne’de düzenlenen operasyonda ele geçirilen cansız bedenlerin Libyalılara ait olduğunu belirtti. Rifai, Tunuslu gazeteciler hakkında bugüne kadar hiçbir teröristin itirafta bulunmadığını söyledi. Terör örgütü liderleri hakkında bugüne dek çok sayıda soruşturma yürütüldüğünü belirten Rifai, hala Tunuslu gazetecilerin ‘kayıp oldukları’ ihtimali üzerinde durulduğunu kaydetti.

Libya Kızılayı’ndan resmi bir kaynak ise Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Rifai’nin açıklamalarını doğrulayarak, “Tunuslu gazetecilerin cansız bedenlerine ulaşmadık. Bazı çürümüş bedenler için DNA analizi yapmamız gerekiyor ve cesetleri aileleri teşhis ediyor” diye konuştu.

Diğer taraftan Müslüman Kardeşler’e ait Libya’nın özel kanalı El-Naba, bu hafta tıbbi bir kaynağın, Sufyan ve Nezir’in cansız bedenlerine ulaşıldığını açıklamasına yer verdi. Kaynak, Halife Hafter güçlerine bağlı Ömer Muhtar operasyon odası unsurlarının, iki cansız bedeni el-Cerime’de bulunan Hafter güçlerinin merkezine taşıdığını ve gazetecilerin aileleriyle temasa geçtiklerini belirtti.

101. Taburun Komutanı Muhammed Basit Salı günü Facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Derne’deki Bomsever Ormanı’na defnedilen cansız bedenlerle ilgili araştırmaların yapılacağını bildirdi.

El-Ebrak Piyade Birliği Komutanı Binbaşı Salah Botnejat el-Abidi ise Tunuslu iki gazetecinin cansız bedenlerinin bulunduğunu açıkladı.

Tunus Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, Libyalı resmi yetkililerin, Tunuslu gazetecilerin bulunmasına ilişkin herhangi bir temaslarının bulunmadığını ifade etti. Gazetecilerin ölü olarak bulunduğuna ilişkin haberin reddedildiği açıklamada, gazetecilerin hayatta olmaları temenni edildi.

Tunus’un özel kanalı First TV’de çalışan Sufyan ve Nezir, 2014 yılında silahlı gruplar tarafından tutuklanmalarının ardından serbest bırakılmış, daha sonra ülkenin doğusunda terör örgütü DEAŞ tarafından yakalanarak 2015’te infaz edildikleri öne sürülmüştü.

Tunuslu yetkililer ve gazetecilerin aileleri ise söz konusu iddiaları kabul etmeyerek, Şurabi ve Katari’nin aranmasını talep etmişti.