Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya’da Kaddafi ailesi tekrar aktifleşiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Başsavcılığı, devrik lider Muammer Kaddafi’nin ailesinin endişelerine son verdi ve Kaddafi’nin oğlu Saadi’nin başkent Trablus’taki hapishaneden kaybolduğu iddialarına yanıt olarak “Saadi, halen hapishanede ve yargılanıyor” açıklamasını yaptı.

Öte yandan Saadi’nin kardeşi Seyfulislam Kaddafi, İngiliz The Telegraph gazetesinden 2011’de yayınladıkları iki haberi kaldırmaları veya düzeltmelerini isteyen bir not gönderirken, Ulusal İnsan Hakları Komisyonu Başkanlık Meclisi, Tavurga kabilesine mensup mültecilerin sorunlarının çözümünden Meclis’in sorumlu olduğunu açıkladı.

Kaddafi ailesi, geçtiğimiz hafta “bir süredir Saadi’yle iletişimi kaybettiklerini ve nerede olduğunu ya da koşullarının ne olduğunu öğrenemediklerini, bildikleri tek şeyin, başkentteki milisler tarafından yönetilen bir cezaevinde rehin altında tutulduğu” olduğu açıklamasını yapmıştı.

Yerel medyaya dağıtılan bir bildiride Kaddafi ailesi, “Tüm insan hakları örgütlerini, onurlu ve özgür insanları oğullarını korumak için harekete geçmeye” çağırdı. Kaddafi ailesi, yaptığı çağrıda “Oğlumuzun güvenliğinden, milisler, Libya’daki hükümetler ve yargı yetkilileri sorumludur” ifadesini kullandı.

Ancak Libya Başsavcılığı Soruşturma Departmanı Müdürü Sıddık el-Suver, “Sanık Saadi el-Kaddafi’nin şu anda Libya yasalarına göre kendisine yönelik bazı suçlamalardan yargılandığını, başkent Trablus’taki cezaevinden kaybolmasıyla ilgili bilgilerin ve tartışmaların doğru olmadığını” belirtti.

Kaddafi’nin 23 Mayıs 1973 doğumlu üçüncü oğlu olan Saadi, eski rejimde Güvenlik Birimleri Genel Komutanı olarak görev yapmıştı. Başsavcılık, kendisini babasının yönetimini deviren “17 Şubat Devrimi’ni” bastırmaya karışmakla suçluyor.

2011 yılında Saadi, Nijer’e kaçmayı başarmış ancak Niamey, onu daha sonra Libya yetkililerine 2014 yılında teslim etmişti. Saadi, duruşmasının birkaç kez ertelenmesinden sonra başkent Trablus’ta bir cezaevinde tutulmaya başladı.

Öte yandan Saadi’nin kardeşi Seyfulislam Kaddafi, İngiliz gazetesi The Telegraph’a Londra’daki avukatı Kerim Han vasıtasıyla 2011 yılında yayınladıkları iki öykünün silinmesini veya düzeltilmesini istediğini içeren bir not gönderdi ve hikayelerin, “kendisinin İngiltere’de milyonlarca sterlinlik bir ev sahibi olduğu iddialarını içerdiğini” söyledi.

Kaddafi’nin oğlu Seyfulislam, 2011’de babasının yönetimine karşı silahlı ayaklanma olaylarında idam cezasına çarptırıldıktan sonra, Tobruk’daki Temsilciler Meclisi tarafından eski rejim tutukluları için çıkarılan genel af sonrasında Libya’nın batısında bulunan Zintan bölgesindeki tutuklu olduğu cezaevinden çıkarıldı.

14 Haziran’da Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Seyfulislam Kaddafi’nin tutuklanmasını ya da teslim olmasını istedi.

Tavurgalı afetzedeler yardım bekliyor

Öte yandan, Libya’da son iki gündür süren kötü hava şartları, Tavurga şehrinden başkent Trablus’a göç etmiş olan binlerce sığınmacının zarar görmesine neden oldu.

Protesto gösterisi düzenleyen onlarca göçmen, ellerindeki “Sarayları bırakın, gelin çadırlardaki halka bir bakın!” yazılı kağıtlarla yetkililere seslendi. “Yetkililerden kendilerini şehirlerine geri göndermelerini” isteyen göçmen insanlar, “Ulusal Uzlaşı Hükümeti’nin, kötü hava koşullarına ve acılarına rağmen yaşamlarını sürdürmeye çalışan bu halkı görmezden gelmesine karşın duydukları memnuniyetsizliği” dile getirdi.