Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya’da krizin giderilmesi için Washington’dan destek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Uluslararası toplumun Libya hükümetinin görevini yapabilmesi için Libyalılara yardım etmesi gerektiğini vurgulayarak, Libya’yı yeniden birleştirme konusunda ABD’den destek sözü verdi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından Tillerson’un bu açıklamayı, Libya kriziyle ilgili altı ülke bakanlar toplantısının ardından İngiltere’nin başkenti Londra’daki ABD’li diplomatlara hitap ettiği bir konuşmada yaptığı beyan edildi.

Öte yandan Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmed Ebu Zeid, Londra toplantısındaki katılımcıların, Libya’daki terör örgütlerinin faaliyetlerinde yaşanan düşüşten duydukları memnuniyeti dile getirdiğini belirtti.

Ebu Zeid, dün yaptığı açıklamada, BM’nin Libya temsilcisi Gassan Selame’nin, Libya dosyasının güvenlik ve siyasi durumundaki gelişmeleri gözden geçirdiğini, önümüzdeki çarşamba günü New York’ta BM Güvenlik Konseyi oturum aralarında bir toplantı düzenleme fikrinde olduğunu söyledi. Katılımcıların Libya krizini çözmeye yönelik güvenlik çalışmalarına destek konusunda anlaştıklarını belirtti.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, son aylarda örgütlere sağlanan fon seviyesindeki düşüşe dikkat çekti. Şükri, Mısır’ın Libya’da sivil ve askeri liderleri yakınlaştırma çabalarının sürdüğünü belirtti. Mısır’ın konumunun, iki yıl önce BM himayesinde, Fas’ta yapılan Skhirat anlaşmasına dayanarak siyasi bir çözüme varmayı garanti eden, uzlaşmacı bir çözümü desteklediğini açıkladı.

Sahil Güvenlik Genel Müdürü ve Libya-İtalyan Ortak Harekat Odası Başkanı Albay Tarık Shanbour yaptığı açıklamada, “İtalya İçişleri Bakanı Marco Mennetti ve Uzlaşma Hükümeti İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Abdüssalam Ashour’un katıldığı Roma toplantısında, Kıyı Emniyet Müdürlüğüne, yasadışı göç ve kaçakçılık ile mücadelede görevini yerine getirebilmesi için yardımcı olacak ihtiyaçlar ele alındı. Belirlenen planlara göre, güney sınır bölgelerindeki göç kontrol merkezlerine ve belediye meclislerine verilen destek gözden geçirildi” dedi.

Shanbour açıklamasında, Es-Serrac hükümetinin son kararına göre, Libya sahil güvenlik güçlerinin fiili olarak eğitimine başlanacak. Yasadışı göçmenlerin sınır dışı edilmeleri için elçilikleriyle koordinasyon içinde olduklarını, göçmenlerin uluslararası standartlara uygun olarak konaklama merkezlerinde tedavi edildiklerine dikkat çekti.

Serrac hükümeti ile İtalyan İçişleri Bakanlığı’nın, Güney Libya’daki göç akışlarını kontrol eden Trablus yetkililerini destek amacıyla Avrupa Birliği’nin (AB) finanse ettiği bir proje anlaşması yaptığı ortaya çıktı.

İtalyan AKİ ajansının aktardığı bilgilere göre, Projenin amacı; sınır muhafızlarının operasyonları için lojistik bir temel oluşturmak ve bölgedeki BM örgütlerinin varlığını sağlamak için Libya’nın güney sınırına bir ekip göndermek.

Bakanlık, anlaşmanın, İtalyan İçişleri Bakanı Marco Minetti başkanlığında, Libya İçişleri Bakanlığı müsteşarı Abdüsselam Aşur ve İçişleri, Savunma ve Dışişleri Bakanlık temsilcilerinden oluşan bir Libya heyeti ile İtalyan karargahında imzalandığını belirtti.

İtalyan-Libya Göç Özel Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Libya kıyılarında 13 bin 500 den fazla göçmenin kurtarıldığına işaret edildi. İtalya’nın önümüzdeki haftalarda bölgedeki topluluklara Libya yetkilileri aracılığıyla büyük çaplı acil yardım göndereceği belirtildi.

Öte yandan, dün akşam Bingazi’nin doğusundaki Budzira bölgesinde bulunan pasaport ve vatandaşlık dairesi yazarlar departmanını hedef alan bir patlamada 5 güvenlik görevlisi yaralandı. Resmi yetkili, pasaportlar Trablus ana idare binasında basılmaya başladıktan sonra saldırının yapılmasına dikkat çekti. Saldırının, Bingazi şehrinde yeniden göreve başlayan devlet kurumlarına karşı terörist bir eylem olduğunu söyledi.

Güvenlik yetkilisi, faillerin bomba yüklü araç ile merkeze girdiğini, patlamanın etkisiyle daireye ait 5 aracın önemli hasar gördüğünü açıkladı. “Terörist grupların ortadan kaldırılması ve kentin terör örgütlerinden temizlenmesinden sonra bu patlamalar ile güvenlik görevlilerini hedef alıyorlar” dedi.