Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya’da Petrol Hilali’ne yapılan saldırı felakete yol açabilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Petrol Kurumu, geçtiğimiz Perşembe Petrol Hilali bölgesinde meydana gelen silahlı saldırının ardından Ra’s Lanuf limanının hasar gördüğünü açıkladı.

Kurum tarafından bugün yapılan basın açıklamasında, zanlı İbrahim Cedran ve işbirliği yaptığı çeteler tarafından Petrol Hilali bölgesine gerçekleştirilen saldırı sonucu limandaki 2 ve 12 numaralı tankerlerin zarar gördüğü, bunun ham petrol rezerv miktarının 950 bin varilden 550 bin varile düşmesine neden olduğu belirtildi.

Açıklamada dün sabah 2 numaralı tankın yandığı belirtilirken, söz konusu yangının Ra’s Lanuf limanından ihracatı tamamen durma noktasına getirebileceği ifade edildi.

Silahlı saldırıda ayrıca bir görevlinin ayağından yaralandığı, birçok çalışanın şahsi eşya ve mallarının da zanlının yanında bulunan Afrikalı paralı askerler tarafından gasp edildiği bildirildi.

Önümüzdeki dönemde güvenlik koşulları iyileşse bile yaşananların ekonomik felaketin yanı sıra çevre felaketine de yol açacağı konusunda uyaran Kurum, saldırının limanın altyapısını bozarak çalışmasına tamamen engel olması konusunda duyduğu endişeyi dile getirdi.

Basın açıklamasında bu tür hain saldırıların yüz milyarlarca dolar zarara neden olacağına ve petrol rezervuarlarının bu şartlar altında yeniden inşa edilmesinin yıllar sürebileceğine işaret edildi.

Ulusal Petrol Kurumu, İbrahim Cedran ve beraberindeki milislerin derhal bölgeden geri çekilmesini ve bölgedeki askeri operasyonların sona erdirilmesini talep etti. Bunun yanı sıra yangının diğer rezervuarlara sıçramaması için itfaiye ekiplerine yardımda bulunması konusunda Libya halkına da çağrıda bulunuldu.