Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya’daki istikrarsızlık uluslararası boyutta engellenmeye çalışılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire/Halid Mahmud/Şarku’l Avsat

Libya’nın başkenti Trablus’ta çatışan milis gruplardan Yedinci Tugay grubu, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin ateşkes çağrısına çeşitli şartlar öne sürerek karşılık verdi.

ABD yönetimi ve Avrupa Birliği (AB) ise ateşkes konusunda UMH’yi desteklediğini açıkladı.

Bu arada, Fransa ve İtalya arasında Libya’da 2019 Ocağı’na kadar meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması konusundaki görüş ayrılıkları sürüyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve ABD yönetimi ise eski Libya Petrol Tesisleri Muhafızları Komutanı İbrahim el-Cidran’a karşı yaptırım kararı aldı.

Öte yandan UMH Başkanı Serrac, ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM) yetkilisi Komutan Thomas D. Waldhauser ile Tunus’ta sürpriz bir toplantı düzenledi. Toplantıda, ABD’nin Trablus Maslahatgüzarı Donald Blum da hazır bulundu.

Toplantı sırasında, ateşkes ilanından duyduğu memnuniyeti dile getiren Blum, herkesi buna uymaya davet etti ve Ulusal Petrol Şirketi’nin başkentteki karargahını hedef alan terör tehdidiyle karşı karşıya kalan Serrac hükümetini destekleme taahhüdünü vurguladı.

Serrac’ın ofisinden yapılan açıklamaya göre, toplantıda, DEAŞ ve El Kaide örgütü ile mücadeledeki ortak çabalar ele alındı. Waldhauser, AFRICOM kuvvetlerinin bu örgütlerin kalıntılarını takip ettiğine ve UMH ile koordineli olarak askeri olarak hedef alındıklarına atıfta bulundu. Serrac ise ABD’nin hükümetini destekleme taahhüdünü ve iki ülke arasındaki stratejik ortaklık çerçevesinde terörist ve aşırılık yanlısı örgütleri mağlup etme hususundaki desteklerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

AB tarafından dün yapılan açıklamada, yakın tarihli sözleşmelerin uygulanmasını engelleyen veya Birleşmiş Milletler ve diğer ortaklarla koordineli olarak tüm Libyalılar için çalışan egemen kurumların özgürce çalışmalarını tehdit eden taraflardan hesap sorulmasına yönelik mekanizmaların hazır olduğu hususunda uyarıda bulundu.

AB tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Devlet kurumlarının sağlam, birleşik ve hesap sorulabilir olmasını isteyen tüm Libyalılara yardım etmeye hazırız. Libya halkının istediği temel hizmetleri ve bireysel özgürlükleri garanti altına alınması, Libya’nın kaynaklarını yok edilmesinin sonlandırılması ve korku ikliminin sona erdirilmesi gibi gerçek değişimlerin zamanıdır. Ulusal Petrol Şirketi’nin merkez bürosuna düzenlenen terör saldırısı, Libyalı tüm tarafların bir araya gelmesinin acil bir ihtiyaç olduğunu gösteriyor.”

Açıklamada, Trablus’ta istikrarın sağlanması için Libya’daki BM Misyonu tarafından yürütülen arabuluculuk çabalarına yönelik AB ve üye devletlerinin tam desteği vurgulandı. Ayrıca son olarak Zaviye şehrinde imzalanan ateşkes anlaşması memnuniyetle karşılandı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre Libya’daki BM Misyonu 13 Eylül’de Trablus’taki güvenlik düzenlemelerini tartışmaya tahsis edilen bir toplantıya ev sahipliği yaptı.

Toplantıya Birleşmiş Milletler Siyasi Misyonu Başkan Yardımcısı Stephanie Williams, İçişleri Bakanı Abdusselam Aşur ve Serrac hükümetindeki bir dizi kıdemli askeri ve güvenlik yetkili de katıldı. Bu, Yedinci Tugay’ın başkentteki ateşkes şartlarının yenilenmesinin ardından geldi. Yedinci Tugay tarafından daha önce yapılan açıklamada, tüm gayri resmi askeri ve güvenlik oluşumlarının denetiminde üst düzey bir komitenin oluşturulması talep edilmişti.

Serrac hükümeti, Tarhuna kentinden gelen Yedinci Tugay’la herhangi bir bağlantısı olduğunu reddediyor ve tugayı, “yasa dışı silahlı bir grup” olarak değerlendiriyor.

İtalya Libya’daki seçim takvimi konusunda Fransa’ya karşı çıkıyor

Öte yandan, İtalya Dışişleri Bakanı Enzo Moavero Milanesi, Fransa’nın talep ettiği gibi 10 Aralık’ta Libya’da yapılması planlanan seçimlere karşı çıktığını belirtti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre, Libya Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde konuşan Enzo, “Libya’daki seçimlerin bu tarihte gerçekleşmesini talep eden Fransa’nın tutumuna karşı çıkıyoruz. Durumun yeniden gözden geçirilmesi ve seçimler için uygun koşulların oluşmasının beklenmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Kendisi ve Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian arasında Libya kriziyle ilgili olarak “bazı ortak görüşler” in varlığına işaret eden İtalyan bakan, “Bu konu hakkında Fransa ile bir anlaşmazlık istemiyoruz” dedi.

İtalya Dışişleri Bakanı Enzo Moravo Melanesi, önceki gün yaptığı açıklamada, İtalya’nın, Kasım ayının ilk yarısında Sicilya’da Libya hakkında bir konferans düzenleme isteğini dile getirmişti.
Parlamento Dışişleri Komitelerine Libya hakkında brifing veren Enzo, Roma’nın sembolik bir konferans düzenlemek istediğini kaydetti. Moravo, konferansın yalnızca Libya arenasında yer alan çeşitli aktörleri ve Avrupa ülkeleri, komşu ülkeler, AB, Afrika Birliği, Arap Birliği ve BM’yi içeren “Roma formülüne” göre düzenleneceğini de sözlerine ekledi.

Moravo, seçimlerin Libyalıların kararlaştırdığı yol ve zaman dilimlerinde olması gerektiğini vurgulayarak “Kasım tarihi, seçimlerin planlandığı aralık ayından önce belirlendi” dedi.

Libya Ulusal Petrol Şirketi (NOC), BM Güvenlik Konseyi’nin Petrol Tesisleri eski Muhafız komutanı İbrahim el-Cidran’ı yaptırımlar listesinde dahil etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kurum tarafından yapılan açıklamada, kararın, Cidran’ın cezalandırılmasına yönelik tekrarlanan çağrılara ve ilgili makamlarla birlikte gösterilen ortak çabalara yanıt olarak geldiğini vurgulandı. Bu arada, Temsilciler Meclisi dün, ülkenin Tobruk kentindeki genel merkezinde yapılan acil bir oturumda, ülkenin kalıcı anayasa taslağı ile ilgili referandum yasasının çıkarılması meselesini tartıştı.