Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya’daki kanlı savaş en çok çocukları etkiliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Libya’nın başkenti Trablus’ta yarım milyondan fazla çocuğun risk altında olduğunu, ülke genelinde ise 2,6 milyon çocuğun yardıma muhtaç olduğunu açıkladı.

UNICEF açıklamasında, ülkede yarım milyon çocuğun doğrudan tehdit altında olduğunu, ülke genelinde ise 2,6 milyon çocuğun yardıma muhtaç olduğunu duyurdu.

UNICEF Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Geert Cappelaere imzasıyla yayımlanan yazılı açıklamada, hafta sonu Trablus’ta bir eve roket isabet etmesi sonucu iki çocuğun hayatını kaybetmesinden duyulan üzüntü dile getirildi.

En çok zararı çocuklar görüyor

Trablus’un güneyinde yaşanan çatışmaların tırmanmasıyla birlikte son 48 saatte bin 200’den fazla aile bölgeden göç etmek zorunda kaldı. Göç edenlerin toplam sayısı 25 binden fazla iken, UNICEF bu sayının yarısının çocuklardan oluştuğunu tahmin ediyor.

UNICEF Bölge Direktörü, su, gıda ve elektrik kıtlığı nedeniyle halkın zor durumda olduğuna ve ülkede bugüne kadar çoğu çocuklarda olmak üzere 500 kızamık vakası görüldüğüne işaret etti. UNICEF sağlık sorunlarına ilişkin olarak, Libya’nın bir salgın tehdidiyle karşı karşıya olduğu uyarısını yaptı.

Öte yandan UNICEF, okul binalarının ailelere ev sahipliği yapması nedeniyle 3 Ekim’de açılması planlanan okulların açılışının ertelenebileceğini duyurdu.

Çatışmalar devam ediyor

Muammer Kaddafi’nin ölümünden sonra 2011 yılında NATO bölgeye müdahale ederken, başkent Trablus, silahlı gruplar arasındaki kanlı çatışmalara sahne oluyor.

Libya Sağlık Bakanlığı tarafından Cumartesi günü yapılan açıklamada, 27 Ağustos’tan bu yana silahlı gruplar arasında çıkan çatışmalarda 115 kişinin öldüğü, 400’den fazla kişinin ise yaralandığı belirtildi.

4 Eylül’de gerçekleşen ateşkes anlaşmasına rağmen özellikle 2014 yılında tahrip edilen Trablus Havaalanı ve Selahaddin Mahallesinde çatışmalar devam ediyor.