Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya’daki siyasi krizin çözümü için ABD-Mısır hareketliliği | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’ın Libya’daki krizi çözme çabalarına ABD yönetimi hızlı ve beklenmedik bir biçimde katıldı. ABD yönetimi dün, Ürdün’ün başkenti Amman’da Libya Ulusal Ordusu komutanı olan Mareşal Halife Hafter ile ABD’nin Libya büyükelçisi Peter Boddy arasında gizli bir toplantı yaptı.

ABD’nin Büyükelçisi ile iki ay içinde ikinci görüşmesini gerçekleştiren Hafter, herhangi bir açıklama yapmadı. Geçen Temmuz ayının 9’unda Amman’da bir toplantının daha yapıldığı biliniyor.

ABD büyükelçiliği, Afrika’daki Amerikan Kuvvetlerinin Genel Başkomutanı General Thomas Waldhauser’ın Hafter ve ABD büyükelçisi ile görüşmek üzere geldiği bilgisin yalanladı. Elçilik, Waldhauser’ın sadece Mısır Genelkurmay Başkanı Mahmut Hicazi ile Libya meselesi hakkında görüştüğünü belirtti.

Açıklamada ayrıca, Libya’daki ABD büyükelçisinin Tunus’ta, Trablus’taki BM heyeti tarafından desteklenen Ulusal Uzlaşma Hükümeti’nin başkanı Faiz Serrac ile geçen pazartesi bir görüşme yaptığı belirtildi. Ayrıca zaten düzenli olarak iki tarafın görüştüğüne vurgu yapıldı.

Açıklamada, “Ülkemizde ulusal uzlaşmayı gerçekleştirmek için Libya tarafları arasındaki son görüşmelerin cesaret verici olduğuna ve uluslararası toplumun bu çabaları desteklemede önemli bir rol oynamaya devam edeceğine inanıyoruz. Birleşmiş Milletler yeni özel temsilcisi olan Gassan Selame ile yakından çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Libyalılar ülkelerinde siyasi uzlaşı sürecini yönetmeleri ve bu hedefi gerçekleştirmeye çalışmaları çok önemlidir “denildi.

Kahire’de Mısır ordusu sözcüsü, Libya krizi konusunda Mısır komitesi başkanı olan Mısır Ordusu Komutanı General Mahmud Hicazi’nin dün Amerikan Afrika Birlikleri komutanı Thomas Dauhauser ve ABD Libya büyükelçisi Peter Boddy ile bir araya geldiğini söyledi. Toplantıda, Libya’daki gelişmeler, Libya arenasındaki tüm aktörler arasında uzlaşma sağlanmasına yönelik bölgesel ve uluslararası girişimler konuşuldu.

Hicazi, Libya halkının isteklerini yerine getiren çözümlere ulaşmak ve devletin ulusal kurumlarının inşasını tamamlamak için bugüne kadarki başarıları koordinenin devam edeceğini ifade etti.

Amerikan Afrika birlikleri komutanı ve ABD’nin Libya Büyükelçisi, Mısır’ın mevcut politik çıkmaza son verme çabalarını övdü.

Serrac, iki yıl önce Birleşmiş Milletler’in himayesinde Fas’taki Skhirat beldesinde imzalanan siyasi anlaşmanın, anayasa ve seçim referandumunun ardından demokratik bir devlet kurmak için ortak bir zemin oluşturduğunu, halka umut verdiğini belirtti. Doğu bölgesinde bir takım kabilelerin üst düzey yetkililerden oluşan bir heyetle yaptığı bir toplantıda hükümetinin Libya’nın her alanına hizmet vermek için çalıştığını söyledi. Serrac, heyet üyelerinin, Ulusal uzlaşma projesi’nin taslağını sunduklarını belirtti.

Libya Birleşmiş Milletler heyeti başkanı Gassan Selame, Libya’nın doğusunda bulunan Bingazi üniversitesine yaptığı gezide, üniversite binalarında meydana gelen hasardan dolayı çok üzgün olduğunu belirtti.

Kısa bir açıklama yapan Selame, “Libya’daki ilk ziyaretimde, bu şehri görmeden gitmek istemedi. Ziyarete de Bingazi üniversitesi ile başlamak kaçınılmazdı. Ancak şu güzel üniversitenin binalarının zarar görmesi beni üzdü. Ne var ki ben iyimserim. Silah binayı yok ediyor, ancak geleceğinizi inşa etmemizi engelleyemez” dedi.

UNICEF bölge müdürü Khairat Kabalari, Libya’daki krizden dolayı, yarım milyondan fazla çocuğunu, yardıma muhtaç olduğunu belirtti. Kabalari, ülkenin bazı bölgelerinde yaşanan şiddet olaylarında dolayı, ailelerin evlerinden kaçmak zorunda kaldıklarını ve 80 binin üzerinde çocuk kaçırıldığını, yerinden olmuş çocukların istismar ve sömürüye karşı savunmasız olduğunu ifade etti.