Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya’daki üst düzey komutanların suikastlarına yönelik yeni soruşturma | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya’nın doğusundaki silahlı güçler komutanı Halife Hafter, askeri savcının derhal harekete geçmesi ve eski Libya ordusunun Genelkurmay Başkanı Abdülfettah Yunus, Albay Muhammed el-Abidi ve Yarbay Nasır el-Şerif suikastı konusunda soruşturmaların acilen yeniden başlatılması emrini verdi.

Askeri Medya Şubesi’nin yayınladığı emre göre, Hafter savcılıktan tüm uluslararası ve Libya kuruluşlarıyla Yunus suikastındaki sanıkların iadesini talep etmek amacıyla iletişime geçmesini istedi. Hafter, suikasta dair son 7 yıldır sözü edilmeyen gerçeklere ulaşmak amacıyla sanıkların Libya mahkemesi tarafından yargılanmasını talep etti.

Hafter’in bu açıklaması, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac’ın Yunus suikastının şüphelilerinden biri olan Ali el-İsavi’yi Ekonomi Bakanı olarak göreve getirmeye karar vermesinin ardından geldi. Bu görevlendirme Yunus’un bağlı olduğu Doğu Libya’nın en büyük kabilelerinden biri olan Abidat Kabilesi ve Doğu Libya’nın genelinde reddedildi.

2011 yılında Libya devrimi başlamadan önce Libya Özel Kuvvetler komutanı olan Yunus, aynı zamanda Libya İçişleri Bakanı olarak görev yapmıştı. Yunus, Eylül 1969’da Libya Kralı I. İdris’e karşı askeri darbe düzenleyen eski Libya lideri Muammer Kaddafi’ye eşlik eden subaylardan biriydi.

28 Temmuz 2011’de istifasını verdikten ve Kaddafi rejimi ile ilişkisini kestikten bir ay sonra hakkında açılan soruşturma kapsamında ifade vermeye giden Yunus, Bingazi’de uğradığı suikastta hayatını kaybetmişti.

Bingazi’deki askeri mahkeme 11 sanığın suçlanmasından ve bunlardan birinin tutuklanmasının ardından Aralık 2012’de Yunus suikastı soruşturmasının kapatılacağını açıklamış, dava dosyasını Askeri Adalet Yüksek Komisyonunun başkanına devretmişti.