Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya’dan Çekya’ya asker tepkisi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çekya hükümetinin, yasadışı göçün önlenmesi için Libya’nın güneyine askeri güç gönderme niyetini açıklamasının ardından Libya’dan öfke ve kınamalar geldi.

Trablus ve Beyda Dışişleri Bakanları, Çekya Başbakanı Andrej Babis’in “Libya sınırını korumak için askeri birlik gönderme” arzusunu dile getiren açıklamaları kınadı. Temsilciler Meclisi üyeleri ise Avrupa ülkelerinin Libya’nın iç işlerine ve yasadışı göç sorununa karışmaya devam ettiğini ifade etti.

“Sınırlarımıza sızan göçmenlerin kurbanıyız”

Temsilciler Meclisi üyelerinden İbrahim Karnovada, Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamalarda “Çekya, Libya’nın siyasi bölünmeye ve ülkenin yaşadığı güvenlik kaosuna bakılmaksızın egemen bir devlet olduğunu anlamalıdır. Avrupa ülkeleri, Libya’da göçmenlerin ülkeye akın etmesini önleme çözümleri üzerine önemli bir role sahip ancak sınırlarımıza sızan göçmenlerin kurbanıyız ve biz de sorunu çözemedik” dedi.

Ülkenin doğusunda bulunan Beyda kentindeki Geçici Hükümetin Dışişleri Bakanlığı, dün akşam yaptığı açıklamada, Çekya Başbakanı’nın Libya egemenliğini ihlal eden açıklamalarda bulunması ve ordu güçlerinin ülkenin güneyine gönderme arzusuna karşın derin bir endişe duyulduğu ifade edildi. Babis’in açıklamalarının, Libyalıların duygularını kışkırttığını dile getirildi.

“Libya’nın iç işlerine müdahale edilmemeli”

Trablus’taki Ulusal Uzlaşı Hükümeti’nin Dışişleri Bakanlığı, Çek Başbakanın açıklamalarını kınadı ve başka ülkelerin, Libya’nın iç sorunları karşısında müdahalede bulunmasını reddetti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi; “Temel çözüm yalnızca bir güvenlik çözümü değil, göçmenleri ihraç eden ülkelerin kalkınması ve insan kaçakçılığı ve organize suç çetelerine karşı mücadele edilmeli. Yasadışı göçle mücadelede uluslararası toplum ve dost ülkelerle işbirliği, bu devletler ve kuruluşlarla imzalanan ikili anlaşmalara göre lojistik yardım ve istihbaratla sınırlı olmalı ve uluslararası antlaşmalara aykırı olmamalıdır.”

Çek Başbakanı, Libya’nın güneyine askeri birlik göndereceğini ve böylelikle askerlerinin Libya sınırını savunma konusunda deneyim kazanacaklarını açıklamıştı.