Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya’dan ‘köle’ açıklaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya, Afrikalı göçmenlerin köle olarak satışının sorumlularını ortaya çıkarma sözü verdi.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) İçişleri Bakanı Arif Hoca yaptığı açıklamada, Afrikalı göçmenlerin köleleştirilmesi ve köle olarak satılması ile ilgili hükümet tarafından başlatılan soruşturmada sona gelindiğini belirtti. İçişleri Bakanı, bu olayın arkasındakilerin ortaya çıkarılacağını ve gerekli cezaya çarptırılacaklarını vurguladı.

Bakan Hoca, Trablus’ta düzenlediği basın toplantısında yakında tamamlanacak olan soruşturmanın sonuçlarını bekledikleri aktararak, “Konuyla ilgili oluşturulan komisyona, olaya karışanları ve gerçeği ortaya çıkarmanın yanı sıra sorumlulara gerekli cezaların verilmesi için dosyayı mahkemeye götürmeleri için doğrudan talimatlar verildi” dedi.

Libya Devleti ve dosya ile ilgili yönetim organlarının, olayın mağdurlarına karşı insani bir bakış açısından başka bir olguyu kabul etmeyeceğini söyleyen Hoca, yaralanan insanlığın tedavisinin temel insanlık kuralları ve ilkelerinin yeniden kazanılması olduğunu söyledi.

Öte yandan Hoca açıklamasında Libya’nın coğrafi konumundan dolayı yasadışı göç için transit bir ülke haline geldiğini dile getirdi.

“Yasadışı göçün kaynağı biz değiliz”

Öte yandan UMH Başkanlık Konseyi’nden yapılan açıklamada, Libya da yasadışı göç mağduru ve bunun kaynağı biz değiliz. Göç sorununun çözümü, ülkemizin istikrara kavuşmasında yatıyor” ifadeleri yer aldı.

Trablus yakınlarındaki köle ticaretinin şok edici görüntülerinin CNN’de yayınlanmasının ardından Libya’ya yönelik dünya çapında tepki ile karşılandı.