Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libyalı aydınlar İhvan’ın ülkede yasaklaması talebinde bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yazar, üniversite profesörü, gazeteci ve blog yazarından oluşan Libyalı bir grup aydın, Başsavcıdan Müslüman Kardeşler (İhvan) cemaatini yasaklaması, partisinin kapanması ve liderlerinin soruşturulması talebinde bulundu. Daha sonra İhvan’ın Misrata’daki Vakıf ve İslam İşleri Bürosu kapatıldı ve bir cami imamı, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’da terör eylemleri yapmak suçuyla tutuklandı.

Libyalı aydınlar bir açıklama yaparak Tobruk’daki Başsavcı ve Temsilciler Meclisi’nin İhvan’ı yasaklı bir grup olarak ilan ettiğini ifade ettiler. Ayrıca Ihvan’ın siyasi kolu olan Adalet ve İnşa Partisi’nin kapatılmasını istediler. Açıklama tüm İhvan yetkililerinn hakkında soruşturma başlatılmasının gerekliliğine dikkat çektildi.

Bingazi Üniversitesi’nde siyaset bilimi Profesörü Dr. Umulaz al-Farisi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “İhvan grubu ve Adalet ve İnşa Partisi hakkında ortaya atılan suçlamaların incelenmesi gerekir. Eğer bir şeylere karıştıklarını kanıtlanırsa partinin yasaklanması ve grubun dağıtılması gerekiyor. Barışa dayalı görüş ve ideolojinin yasaklanması taraftarı değilim. Dini ve askeri esasa dayanan partilere karşıyım” ifadelerini kullandı.
Şarku’l Avsat, elitlerin “Bazı kişilerin teröre destek vermeyi sürdürdükleri için siyasi anlaşmalardan uzaklaştırılması gerektiği” beyanını yayınladı. Elitler ayrıca, başbakan Fayiz el-Serrac’ı Ulusal Genel Konferans Başkanı Nuri Ebu Sehmeyn tarafından yapılan konsey kararı sırasında konseyin Libya’daki ulusal orduya karşı savaş sırasında buldozerlerle donatılan Bingazi Devrim Konseyini desteklediği yönündeki iddealarını kınadılar.