Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libyalı güvenlik yetkilisi, Mısırlı terörist Aşmavi’nin tutuklanması ile ilgili detayları Şarku’l Avsat’a anlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire: Halid Mahmud/Şarku’l Avsat

“Bariz agresif özelliklerine rağmen telaşlı ve şaşkın bir durumdaydı. Onu kontrol altına aldık ve kısa bir sürede tutukladık.”

Geçtiğimiz pazartesi günü gerçekleştirilen Mısırlı terörist Haşim Aşmavi’nin yakalanma operasyonunun detayları hakkında Şarku’l Avsat’a konuşan Libya Ulusal Ordusu’na ait hava üssünü ve uluslararası havaalanını korumakla sorumlu 169. Tabur Komutanı Ahmed Nasır el-Necdi, bu ifadeleri kullandı.

Aşmavi’nin Libya Ulusal Ordusu kuvvetleri tarafından tek bir kurşun atılmadan gerçekleştirilen yakalanmasını “başarılı bir operasyon” olarak nitelendiren el-Necdi, operasyonun detaylarını Şarku’l Avsat’a anlattı.

“Libya’nın doğusundaki Derne şehrinin en eski mahallelerinden olan el-Magar’dan kaçmaya çalışan Aşmavi’nin takip edilmeye başlandığı andan yakalanmasına kadar devam eden operasyon, 10 dakikadan fazla sürmedi. 10 gün önce, terörist liderlerin Derne kentindeki saklandıkları yerden kaçacakları ihtimaline ilişkin bilgiler aldık. Durumu kontrol altına almak için pusu kurup askerlerimizi görevlendirdik. Toplam alanı 250 metrekareyi geçmeyen bölgedeki aşırılıkçıları her taraftan kuşattık. Özellikle kimin kaçacağını bilmiyorduk. Ancak edindiğimiz bilgiler, terörist liderlerin olası bir kaçışıyla ilgiliydi. Liderler genellikle kaçar ve savaşçılarını kaçınılmaz kaderlerine terk ederler. Burada, ellerindeki belgeler ile kaçışlarına yarım eden dış eller var. Kaçışın şafak vaktinde gerçekleştirilmesi planlanmıştı. Aşmavi’ye ikisi kadın 4 kişi eşlik ediyordu. Bu kadınlardan biri Libya’nın doğu bölgesindeki en önemli terörist liderlerinden biri olan Mısırlı terörist Muhammed Rifai Surur’un eşiydi. Allah’ın fazlıyla operasyon kısa bir sürede gerçekleştirildi. Aşmavi, aşırılık yanlılarının Derne kentindeki son kalesini kuşatan ulusal ordunun dayattığı kuşatmayı yarmaya çalıştı. Ona karşı koyduk ve birliklerden birinin komutanı bendim.”

Necdi, Aşmavi’nin böyle hızlı bir şekilde tutuklanacağını bekleyip beklemediğine dair bir soruya, “Son yaşanan olayları beklemiyordu. Uykusuzdu ve beraberindekiler ile birlikte bir sokaktan diğerine geçiyorlardı. Onu asla beklemediği bir şekilde karşıladık ve telaşlandırdık. Tek bir atış bile yapmadık. Operasyon birimlerinin oldukça yakınına geldi. Aralarında sadece 2 ya da 3 metre mesafe kalmıştı. Kıskıvrak yakalandı” ifadeleriyle yanıt verdi.

Necdi, “Önceki operasyonlardan dolayı yaralanmıştı ve oldukça gergindi. Hareket etmek istemiyordu. Ama onu bunu yapmaya zorladık” diyerek sözlerini sürdürdü.

Necdi, Aşmavi’nin kişiliğinin en önemli özellikleri hakkında, “Kaddafi döneminde, General Halife Hafter tarafından ülkenin doğusunda Müslüman Kardeşler ve diğer terör örgütleri ile çarpışmak için kurulan orduya katılmadan önce, Libya ordusunda bir askerdi. Aşmavi’nin bariz bir şekilde saldırgan ve agresif bir kişiliği var. Düşünceleri ve özellikle psikolojik durumu, çok saldırgan bir insan olduğunu gösteriyor” dedi.

Libya kuvvetlerinin elinde bulunan Aşmavi’ye ait olan belgeler hakkında, “üzerinden sabotaj operasyonlarını ve suikastları gösteren belgelerin çıktığını” kaydeden Nasır Necdi, “Söyleyebileceğim şey, piramidin tepesindeki terörist ve iyi eğitilmiş bir finansör ile birlikte Mısır, Libya, Irak ve Suriye’ye ait bilgilerin silahlı kuvvetler tarafından ele geçirildiği ve bazı terörist liderlerin hızlıca çökeceklerdir” ifadelerini kullandı.

Necdi, açıklamasının devamında, Aşmavi hakkındaki soruşturmalara ilişkin herhangi bir bilgisi olmadığını ifade ederek, kendisinin görevinin Aşmavi’yi soruşturma makamlarına teslim edilmesi ile birlikte bittiğini belirtti.

Bununla birlikte Nasır Necdi, Aşmavi’yi tutuklamayı başaran diğer unsurlarla birlikte onurlandırılmak üzere Libya Ulusal Ordusu Komutanı Hafter ile gerçekleştirilmesi beklenen toplantı fikriyle pek meşgul gibi görünmüyordu.

Öte yandan, Şarku’l Avsat’ın Aşmavi’nin davası ile ilgilenen Mısırlı bir yetkiliden edindiği bilgilere göre, Mısırlı yetkililer Aşmavi’nin mümkün olan en kısa sürede teslim edilmesini bekliyor. İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, “Aşmavi’nin teslim edilmesi öncesinde uygulanması gereken normal prosedürler, zaman almayacak. Libya Ulusal Ordusu bu konuda bizimle tam ve eksiksiz işbirliği içinde. Bir problem çıkacağını düşünmüyorum” açıklamasında bulundu.