Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libyalı komutan Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin talebiyle Hafter Güçleri’ne teslim oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Ordu Özel Kuvvetler ve Libya Yıldırım Kuvvetleri komutanlarından Binbaşı Mahmud Verfeli beklenmedik bir şekilde Merc şehrinde askeri polise teslim olacağını duyurdu. Verfeli’nin savaş suçlusu ithamıyla Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanması talep ediliyordu.

Yayınlanan bir videoda askeri kıyafetleriyle görünen Verfeli şunları söylüyor; “Ulusal Ordu Genel Komutanı Halife Hafter’in tutuklanmamla ilgili talimatını aldıktan sonra derhal Merc şehrinde Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin talebiyle hakkımda tahkikat yapılması için teslim olacağım.”

“Sermeyesi fitne olan kişileri uyarmayı severiz”

Verfeli geçtiğimiz ay Bingazi’de kanlı patlama olayının gerçekleştiği yerde radikalleri idam etme görüntülerinin yayınlanmasınından sonra ilk kez ortaya çıktı. Verfeli fitneci diye nitelendirdikleri kişileri, bu olayı Ulusal Ordu’yu ve yönetimine karşı kullanmaya son vermeye çağırarak şöyle dedi; “Biz sermeyesi fitne olan kişileri uyarmayı severiz ve şöyle deriz: Kendinizi rahatlatın ve hayatınıza devam edin. Sizinle ilgili olmayan işlerle ilgili daha fazla konuşmayın.”

Davaya, askeri mahkeme bakacak

Öte yandan Libya Ulusal Ordu Genel Komutanı Halife Hafter, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Bingazi’de savaş suçu işlemekle itham ettiği Verfeli krizinin askeri kanunlara uygun olarak inceleneceğini söyledi. Üst düzey bir yetkili Şarku’l Avsat’a Halife Hafter’in şöyle dediğini aktardı; “Bu dosya Verfeli’ye yöneltilen suçlar hakkında askeri kanunlara tabi olacak.”

Özel Kuvvetler sözcüsü Albay Milud ez Zevi, Facebook sitesinde şunları yazdı; “ Özel Kuvvetler Birinci Taburdan Binbaşı Verfeli hakkında tahkikat yapılması için askeri polise teslim oldu.”

Bu arada Halife Hafter dün Recme bölgesindeki karargahında Ürdün kralı Abdullah es- Sani’nin elçisi Dr. Macid Salim Deraveşe ile iki ülkenin orduları arasındaki ilişkilleri güçlendirme amacıyla bir araya geldi.

Tavergalıların evlerine dönmeleri engellenmemeli

Öte yandan Tavergalıların evlerine dönmelerinin engellenmesi ve bazılarının tehdit edilmesi olayından duyduğu endişeyi twiter hesabından dile getiren Trablus’taki ABD Büyükelçisi şunları kaydetti; “ Tavergalıların ve diğer evlerinden olmuş kişilerin dönme hakkı korunmalıdır. Libya’daki uzlaşma çabaları her zamankinden daha önemli”

Serrac, çabalarında başarısız oldu

Başkent Trablus’ta Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Uzlaşma Hükümeti’ne bağlı silahlı milisler, geçen hafta hayalet kasaba haline gelen Taverga’daki evlerini iç savaştan dolayı terk etmek zorunda kalan binlerce sakinin altı yıl sonra geri dönmelerini engelledi. İç savaş 2011 yılında Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden sonra başlamıştı. Serrac hükümeti ise meseleleri çözmek için başkentte ve diğer bölgelerde hakimiyetini ilan etme çabalarında başarısız oldu. Göçmen ve Mültecilerden Sorumlu Devlet Bakanı Yusuf Celale, Mısrata belediye başkanı ve askeri yetkililerle bir toplantı düzenledi ancak bu toplantıdan bir sonuç çıkmadı.

BM Temsilcisi Trablus’ta

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, dün BM’nin başkent Trablus’ta düzenlediği toplantıya katılarak Libya’nın güney bölgesinin temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda Selame şunları kaydetti;“ Güvenlik sorunları nedeniyle bu bölgeye ziyaretim gecikti. Şartlar iyileştiğinde bunun benzeri toplantıları güneyde de gerçekleştireceğimize söz veriyorum.” BM misyonu, toplantılarda insani durum ve Birleşmiş Milletler’in Libya Eylem Planı ele alınacağını belirtti.

“Libya’daki seçimleri sabırsızlıkla bekliyoruz”

Libya’da istikrar sağlama konusundaki arzusunu dile getiren Fransa Büyükelçisi Brigitte Kormi, Birleşmiş Milletler misyonunun bu yıl düzenlemeyi planladığı seçim sürecinin başarısını sabırsızlıkla beklediklerini ifade etti.

Serrac dün Büyükelçi Kormi ile bir araya geldi ve Libya’daki siyasi ve güvenlik durumunu ele aldılar.

Ayrıca, Fransa’daki şirketlerin enerji, sağlık ve altyapı dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde katılımıyla, Trablus’taki Fransız Büyükelçiliği tarafından desteklenen bu günlerde yapılacak olan ekonomik forum da konuşulan konular arasındaydı.

Serrac meclisin referandum ve diğer seçimler için kanun çıkarması gerekliliğini göz önünde bulundurarak önümüzdeki başkanlık ve parlamento seçimlerinin barış içinde gerçekleştirilmesinin zorunluluğuna dikkat çekti.