Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libyalı temsilciler, Kahire’de bir araya geldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libyalı üst düzey kaynakların aktardığına göre, Mısır’ın “Libya’daki askeri güçleri tek çatı altında toplama” çabaları çerçevesinde 20 Mart’ta Kahire’de bir araya gelen Libyalı temsilciler, herhangi bir anlaşma imzalamadı. Bu bağlamda toplantıda Libya ordusunun yüksek komutanının kim olacağı konusunda anlaşmazlık yaşandığı belirtildi.

Geçtiğimiz Temmuz ayından bu yana Kahire’de düzenlenen toplantıların altıncısına katılan temsilciler, sadece fotoğraf çekinip resmi bir bildiri yayınlamakla yetindi. Libya’daki askeri güçlerin tek çatı altında toplanmasını ve ulusal projelerin fiili olarak uygulanmasını görüşmek amacıyla önümüzdeki kısa bir dönem Libya ordusunun Kahire’de bir dizi toplantıya katılmasına karar verildi. Bu bağlamda devletin talep ve ihtiyaçları üzerinde durulacağı ifade edildi.

Bildiride, Mısır Cumhurbaşkanı Abdul Fettah el-Sisi gözetiminde, genelkurmay başkanlarının katılımıyla, Libya ordusunu profesyonel bir şekilde birleştirme çabalarının sürdürüldüğü belirtildi. Ayrıca bildiride, Mısır’ın “Libya’daki ulusal birliğin, tüm ulusal topraklarının egemenliğinin ve Libya halkının özel mülkleri olan kaynak ve zenginliğin korunmasında” garantör olarak rolünü yerine getirdiği belirtildi.

Toplantıların altıncısı, Mısır İstihbarat Birimi Geçici Başkanı Abbas Kamil, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi tarafından desteklenen General Halife Hafter’e bağlı ordunun Genel Kurmay Başkanı Abdurrahman et-Tavil, Libya Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) bağlı ordunun temsilcisi Ali Abdulcelil ve Libya ordusu heyet başkanı Farac el-Susa’nın katılımıyla gerçekleşti.

Aktarılana göre Libya ordusu heyeti, başta “Libya’nın birliğinin, egemenliğinin, devlet birliğinin korunması”, “askeri kuruluşların Libya ordusunun ulusal rolünü olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir kutuplaşmadan kaçınması” üzerinde durdu.

Toplantıda, Libya Silahlı Kuvvetleri’nin tek çatı altında toplanması, ulusal çıkarlar uyarınca devlet kurumlarında birliğin sağlanması, terör tehdidi, yasadışı göçler ve organize suçlar başta olmak üzere Libya’nın karşılaştığı zorluklarla mücadele edilmesi gerekliliğine dikkat çekildi.

Libyalı kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamada, Kahire’de altıncısı düzenlenen Libya askeri toplantısının kapanışında nihai bir anlaşma imzalanmasını engelleyen bir anlaşmazlığın yaşandığını belirtti. Öyle ki anlaşmazlık, Libya ordusunun tek çatı altında toplanması durumunda yüksek komutanın kim olacağı etrafında gelişti.

Kaynakların aktardığına göre, Libya’nın başkenti Trablus’ta Faiz el-Serrac başkanlığındaki UMH’yi temsil eden heyet, BM misyonunun desteğiyle 2015 yılı sonunda Fas’ta imzalanan Suheyrat anlaşmasının şartlarına uyma çağrısı yaparak, ordunun Yüksek Komutanı’nın Mutabakat Hükümeti başkanı el-Serrac olduğunu belirtti.
Kaynaklara göre, Libya Ulusal Ordusu heyeti de bu pozisyonun, Tobruk şehrinde bulunan ve uluslararası olarak tanınan Temsilciler Meclisi Başkanı’nın sorumluluğunda kalması gerektiğini savundu.

Öte yandan General Halife Hafer liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, güçlerinin Libya’nın güneyindeki iki terör grubuna hava saldırısı başlattığını duyurdu. Yayınlanan bildiriye göre, ordu güçleri bölgedeki terör gruplarını hedef aldı.

Bildiride, hava kuvvetlerinin ilk hava uçuşunu gerçekleştirdiği ifade edilirken, Haruc dağlarının güneyindeki 10 mekanizmanın hedeflendiği vurgulandı. Aynı şekilde M-35 helikopterinin Libya topraklarındaki Çadlı muhaliflerden bir gruba hava saldırısı gerçekleştirdiği belirtildi.

Bildiride, ordunun Ubari kasabasındaki yaralıların gerekli tedavilerini gerçekleştirmek üzere Bingazi şehrine sevk edilmesi için askeri uçak tahsis ettiği açıklandı.

Aynı şekilde Libya belediyeleri, Tobruk Parlamentosu ve Trablus’ta bulunan Devlet Yüksek Konseyi arasında diyalog sağlanması, ulusal bir birlik hükümetinin oluşturulması, kurumların birleştirilmesi ve bugünden itibaren 1 ay içerisinde Yüksek Yargı Konseyi’ne yetki verilmesi için arabuluculuk yapma önerilerini ikinci kez tekrarladı.

Libya belediyeleri, başkent Trablus’ta iki gün devam eden ve 107 belediye başkanı ve yerel meclis başkanlarının katılımıyla düzenlenen bir forumda bir bildiri yayınladı. Bildiride, “Anlaşma gerçekleşmeden tanınan sürenin sona ermesi halinde, Yüksek Yargı Konseyi, Libya’da yönetimi üstlenmeye ve görevi bir yılı geçmeyecek şekilde bir hükümet kurmaya çağrılacak” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Libya Temsilciler Meclisi’nin ilk başkan yardımcısı Fevzi el-Nuveyri, ülkenin doğusundaki Bingazi şehrinde bir konsey toplantısının yapılmasını desteklediğini açıkladı. Bu bağlamda bölgedeki yerel haber ajanslarının, Bingazi şehrinde en yakın zamanda gerçekleşecek bir toplantı için güvenlik ve idari prosedürleri göz önünde bulundurarak, tüm ilgili taraflarla temasa geçtiği belirtildi.

Aynı şekilde İtalyan şirket INAV, dün Trablus’taki havalimanına bir kontrol kulesi inşa etmek üzere projelerine başladığını duyurdu.