Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libyalı yetkili: Hafter uluslararası ceza mahkemesine Varfalli’yi teslim etmeyecek! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi’nin birlikte hareket ettiği General Halife Hafter, Özel Kuvvetler Komutanı Binbaşı Mahmud el-Varfalli’yi Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) teslim etmeyeceğini söyledi.

UCM’nin dün “Varfalli’nin yeni suçlara karıştığına dair delil elde edildiğini ” söyleyerek Hafter’den onun teslimini istemesinden sonra
adının açıklanmasını istemeyen Hafter’e yakın bir güvenlik görevlisi konuyla ilgili Şarku’l Evsat’a konuştu.

Görevli, “Varfalli’nin masum olduğunu, Hafter’in onu hiçbir kuruma teslim etmeyeceğini” bildirdi. Komutan, Varfalli’nin daha önce de kendisine isnat edilen suçlamalardan dolayı hakkında soruşturma başlatıldığını ancak herhangi bir suça bulaştığının kanıtlanamadığını söyledi.

Daha önce de Varfalli hakkında insanlığa karşı suç işlediğine dair somut delil elde edildiğini reddeden Hafter “Aldığımız raporlara binaen Varfalli’yi tutukladık. Ancak şu ana kadar somut bir delil bulunmuyor. Bu suçların ispatlanması halinde yargılama olacak” demişti.

Ayrıca Hafter, UCM’ye hitaben “Libya’da hergün suç işleniyor. Neden sadece Varfalli’ye odaklanıyorsunuz?” şeklinde konuşmuştu.

Libya medyasında Eylül ayında Komutan Varfalli’nin Bingazi’de radikal unsurlara karşı operasyonlar esnasında yakalanan 20 kişiyi infaz görüntüleri yayınlanmıştı.

Şarku’l Awsat’a konuşan güvenlik yetkilisi; “Batı, terörle savaşan Hafter önderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nun silahlanma yasağını kaldırmak yerine ülkemizdeki yasadışı tarafları destekliyor” dedi.

UCM Savcısı Fatu Bensuda, geçtiğimiz 13 Ekim’de Varfalli’nin “cinayet işlemekle” suçlandığını söyleyerek tutuklanması çağrısında bulunmuştu. 33 kişinin öldürülmesi olayına karıştığından şüphelenilen Varfalli’nin 15 Ağustos’ta hakkında tutuklama kararı çıktıktan sonra teslimini istemişti.

Özel Kuvvetler Sözcüsü Milad ez-Zavi, Varfalli’nin teslim edilme talebine karşı çıkarak UCM’nin, Libya’da erkek, kadın ve çocuklara işkence edip onları öldürenleri ve yerlerinden edenleri tutuklamaya yoğunlaşması gerektiğini söyledi.

Varfalli geçtiğimiz Mayıs ayında Özel Kuvvetler’den istifa ettiğini duyurmuş, ancak Genel Komutanlık tarafından istifası kabul edilmemişti. Bir sonraki ay ise BM Uzman Komitesi onun Bingazi dışında “gizli gözaltı merkezlerinin yönetimine” katıldığını açıklamıştı.

Bu bağlamda, BM Güvenlik Konseyi Mısır temsilcisi Amr Ebu el-Ata, UCM’nin talebine karşılık olarak “Roma Sözleşmesine göre UCM’nin bekletilen davalara bakamadığını, Libya yargısının ise hala Varfalli’nin yargılanmasını düşündüğünü” söyledi ve mahkemeye “diğeri olmadan sadece bir grup üzerinde yoğunlaşmama” çağrısında bulundu.