Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libyalı yetkililer ülkedeki kaosun çözümü için Ellysee’de bir araya gelecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Başkanı Emmanuel Macron, Libya’nın önde gelen liderlerini 2011 yılından bu yana kaos yaşanan ülkedeki devlet başkanlığı ile parlamento seçimlerini görüşmek üzere Salı günü Elysee Sarayı’nda bir araya getirecek.

Serrac ve Hafter’de toplantıya katılacak

Diplomatik bir kaynaktan aktarılan bilgiye göre, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da desteklenen toplantıya, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Serrac ve Tobruk merkezli Temsilciler Meclisinin (TM) destek verdiği General Halife Hafter de katılacak.

Daha önce benzeri görülmemiş bu diplomatik toplantıda, ‘uluslararası toplum tarafından tanınan sürdürülebilir kurumlar için bir çerçeve oluşturulması’ ve ‘krizden çıkış yolunu bulmak için şartlar yaratma’ konuları ele alınacak.

Elysee tarafından, aralarında Mısır’ın da bulunduğu 19 ülkeye Libya dosyasıyla ilgili bu toplantıya katılım çağrısı yapılmıştı.

Toplantıya, ayrıca Kongo Cumhurbaşkanı Denis Sassou Nguesso, Afrika Birliği Yüksek Düzey Komite Başkanı ve BM’nin Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame de katılacak.

Muammer Kaddafi’nin 2011 yılında devrilmesinden sonra kaosa sürüklenen ülkede, istikrarı yeniden tesis etmeyi amaçlayan bir siyasi anlaşma imzalanmasına rağmen, derin şiddet ve bölünmeler devam ediyor.

BM tarafından desteklenen siyasi anlaşma, Ulusal Uzlaşma Hükümeti’nin kurulmasına yol açtı. Fakat bu hükümetin Libya’da bir konsensüsü yok. Özellikle ülkenin doğusunda Mareşal Hafter’in kuvvetleri tarafından desteklenen paralel bir iktidarın rekabeti ile karşı karşıya bulunuyor.