Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Liebermann, askeri çatışmalarda yerleşim bölgelerini vurmakla tehdit ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail’den yapılan açıklamalarda şiddet söylemi artmaya devam ediyor. Son olarak İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman ve Mossad Başkanı Yossi Kohen, yaptıkları konuşmalarda yine tehditler savurdu. “Düşman topraklarına yönelik ölümcül darbeler indirmek” ile tehdit eden Kohen, Mossad’ı düşman topraklarında binlerce cesur operasyonu derinlemesine gerçekleştirmesi nedeniyle övdü.

Mossad Başkanı, İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu’nun da katıldığı törende yaptığı konuşmada Mossad’ın İran tehditlerine ve onun Suriye’deki varlığına karşı tavrına değindi. DEAŞ’a, Hamas ve Hizbullah’a karşı duruşunu yineledi. Ayrıca Kohen, İran’ın İsrail’e yönelik tehditlerinin “Mossad’ın öncelikleri arasında olduğunu kaydetti. “Mossad geleceğe ve istihbarat alanında ulaşılan teknolojik seviyeye ulaşmak için gücünü artırmaktadır” ifadesini kullandı. Her yıl onlarca devleti hedef alan binlerce zor ve karmaşık operasyon düzenlediklerine dikkati çeken Mossad Başkanı, savaşları kazanmak için alanda geniş çaplı faaliyetler yürütüyoruz ifadesini kullandı. Kohen, DEAŞ için ise “Bize ve dünyanın dört bir yanındaki dostlarımıza zarar vermeye çalışıyor” yorumunda bulundu.

Liebermann’ın yaptığı açıklamalar da benzer sertlikteydi. “Yeni saldırıların tamamen farklı bir tarzda olacağını söyleyen Liebermann, “Düşmanlarımız konutlara ve alt yapılara saldırmaya çalışacak” ifadesini kullandı. Herhangi bir örgüt tarafından bir saldırı yapılması durumunda aynı şekilde karşılık verileceğini ifade etti.

Liebermann, Tel Aviv’de düzenlenen askeri ödül töreninde yaptığı konuşmada kırmızı çizgilerin aşılması durumunda karşı tarafın daha büyük bir bedel ödemeyi göze alması gerektiği uyarısında bulundu. “Topraklarında kendisine yönelik saldırılara maruz kalan bir otorite, araziye hâkim olsun ya da olmasın, bu saldırının sorumluluğunu taşır” dedi.

Liebermann, bölgede değişen durum ve buna bağlı olarak değişen güvenlik şartları hakkında “Maalesef, yeni Ortadoğu’da yeni bir durum yaşıyoruz. Eski Ortadoğu’ya göre daha kötü bir durumdayız” ifadesini kullandı.