Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Likud liderleri, Netanyahu’yu devirmeye çalışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrailli diplomat Yoaz Hendel, sağ kanattaki Likud partisinin Netanyahu’yu devirmeyi amaçlayan 5 üst düzey lider tarafından yönetildiğini savundu.

Bir süre önce Netanyahu’nun medya sorumlusu olarak görev yapan Hendel bugün Siyonist Stratejiler Enstitüsü’ne başkanlık ediyor. Hendel, Likud’un tanınmış isimlerinden biriyle yaptığı görümede aşırı derecede sinirlendiğini söyledi. Partinin siyasi duruşundan endişeli ve kırgın olduğunu ifade etti. Hendel, gurur ve kibiri nedeniyle bu günlerde Netanyahu ile ailesi dışında kimsenin konuşmadığını ifade etti.

Hendel, beş yetkilinin artık Netanyahu’dan kurtulma yolları aradığını ve konuyla ilgili bazı senaryolar olduğunu belirtti.

Hendel’e göre ilk senaryo daha olası. İlk senaryo polisin iadeleri ve savcılık kararları doğrultusunda Netanyahu’ya karşı suçlamalarda bulunmak ve sonuçlanıncaya kadar beklemek. İsrailli diplomat bu olasılığın gerçekçi ve olduğunu ve çaba gerektirmediğini ifade etti. İkinci senaryoda ise sözkonusu beş liderin pozisyonlarını meslektaşlarıyla paylaştıktan sonra darbe organize etmek var. Ancak Hendel, bu olasılığın Likud için siyasi açıdan tehlikeli olduğu görüşünde. Hendel, bu beş liderin henüz darbeyi yürütmek için cesaret toplayamadığını ve ilk senaryonun gerçekleşmesini beklediklerini belirtti.

Netanyahu’nun başı yargıyla dertte

İsrail’de polis tarfından yürütülen Netanyahu’ya yönelik yolsuzluk soruşturması son günlerde hız kazandı. Netanyahu’ya yönelik suçlamaların yakın zamanda yeniden gündeme geleceği ifade ediliyor. Hendel, yönetimdeki koalisyonun başkanı olarak görev yapan David Bitan’ın milletvekili olduğu dönem Tel Aviv Belediyesi’nin mafyaya hizmet vermesi karşılığında rüşvet aldığına ilişkin dosya açıldığını aktardı. Çemberin iyice daraldığına dikkat çekti.

Başsavcı da bir gazetenin ortaya çıkarttığı yeni bulguları incelemesi için polise talimat verdi. Polis, Netanyahu’ya yakın isimlerden olan İsrail’in Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Danny Danon’un siyasi destek karşılığında kamu fonlarıyla finanse edilen işlerde onlarca Likud aktivisti ataması iddiasını araştıracak. Soruşturmaya neden olan iddialar geçtiğimiz haftalarda gazetelerde kendine genişçe yer bulmuştu.

Basın soruşturmasının raporuna göre Danon, Likud Partisi başkanlığını yürütürken yakın arkadaşı Jacob Huguel’i Siyonist Konsey’e bağlı olan Siyonizm Yapı Birliği’ne atadı.

Huguel atanmasından bu yana İsrail ‘in arazi ve tapu işlerine bakan bakanlıkta yıllar boyunca milyonlarca kamu fonunu ve bağışı bağlı olduğu topluluğa aktarmaya başladı. Aynı yıllarda Siyonizm Yapı Birliği’nin personel sayısı 30’dan 200’e yükseldi. Danon ve Huguel, Siyonizm’i ülke çapında yaygınlaştırmak için Eshkolot adlı bir proje hazırladılar. Birçok Likud aktivistini koordinatör olarak atadılar ve maaşlarını yükselttiler.