Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Liposuction psikolojik sorunlara neden olabilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Amerikalı araştırmacılar, liposuction (yağ aldırma) ameliyatı hakkında yaptığı incelemelerin ardından ameliyat sonrasında bazı gençlerde psikolojik sorunlar ya da mevcut sorunlarında artış gözlemlenebileceğini açıkladı.

Araştırmacılar, liposuction operasyonu geçiren 139 ve operasyon geçirmeden tedavi gören 83 obez gencin ruh sağlığını inceledi. Reuters’ın haberine göre, 2 yıl süren araştırmalar sonucunda operasyon geçiren 3 gençten 1’inin anksiyete ve davranış bozuklukları gibi psikolojik sorunlar yaşadığı tespit edildi.

Rakamlar düşündürüyor

Araştırma süresince operasyon geçirenlerin yüzde 9’unda psikolojik belirtiler artarken, cerrahi müdahale olmadan tedavi olan gençlerde bu oran yüzde 6’ydı. Tedaviden 2 yıl sonra operasyon geçirenlerin yüzde 19’unda geçirmeyenlerin ise yüzde 25’inde psikolojik belirtilerin azaldığı tespit edildi.

Kapsamlı incelemeler yapıldı

ABD’nin Ohio eyaletindeki Cincinnati Çocuk Tıp Merkezi’nden Sanita Hunsaker ve araştırmadaki meslektaşları, inceleme kapsamındaki çocukların çoğunun, araştırmanın başında ya da sonunda psikolojik sorunları olmadığını bildirdi.

Tansiyon ve kolesterol seviyelerinde düzelme görülmedi

Sonuçlara göre psikolojik problem yaşayan gençlerin önemli bir kısmı operasyon ve tedavi sonrasında yüksek tansiyon ve kolesterol seviyelerinde düzelme görülmemesi nedeniyle bu sorunları yaşadı.

“Aşırı şişman gençler için kesin değil”

Araştırmaya katılan Minnesota Üniversitesi’ndeki Çocuk Obezite Merkezi Müdürü Aron Kelly, “Liposuction büyük oranda iyileşmeleri sağlar fakat aşırı şişman gençler için kesin bir sonuç değildir. Bu bulguları göz önüne alırsak önemli olan hastaların bu operasyondaki beklentisidir. Kilo kaybı psikolojik sorunların düzelmesini sağlayamayabilir” açıklamasında bulundu.