Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Londra Belediye Başkanı’ndan teknoloji şirketlerine ceza açıklaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere’nin başkenti Londra Belediye Başkanı Sadık Khan, teknoloji platformlarındaki nefret diline karşı mücadele kapsamında teknoloji şirketlerine para cezası uygulanabileceğini açıkladı.

Bloomberg’te yer alan habere göre, Khan, Facebook, Twitter ve Youtube gibi şirketlere, internet üzerindeki platformlarında yer alan nefret söylemlerini engellememeleri halinde para cezalarıyla karşılaşacakları uyarısında bulundu.

Khan, Bloomberg’de yer alan açıklamasında, “Teknoloji şirketlerinin kendiliğinden çözüm arayışına girmelerini beklemiyoruz. Onları bu yönde hareket etmelerini hızlandırmalıyız” dedi.

“Şirketler sorumluluk üstlenmeli”

Açıklamasında, internette yayınlanan nefret içerikli söylemlerin insanları siyasete ve toplumsal yaşama katılmaktan alıkoyduğunu belirten Khan, “Bir Belediye Başkanı olarak, ben bile toplumsal alanlarda bu tarz ırkçı ve nefret içerikli söylemlere muhatap oluyorsam fikirlerini özgürce ifade etmek isteyen bir gencin nelerle karşılaşacağını siz düşünün. Teknoloji şirketleriyle ortak çalışmak istiyorum ancak bu şirketler sorumluluk üstlenmeli” ifadelerini kullandı.

Londra Belediye Başkanlığı Ofisi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Teknolojik ortamlarda yükselen ırkçılık ve nefret söylemine karşı mücadelede hükümetlerin ve siyasetçilerin ciddi ihmalleri var.”