Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Londra Borsası’nda ‘Aramco’ şirketi için yeni teklif | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere’de, devlet tarafından kontrol edilecek yeni şirketler için, yeni kurallar içeren mali kontrol yetkisi önerildi.

Birleşik Krallık hisse senedi piyasalarında, borsalar arası rekabetin olduğu bir zamanda, hükümet tarafından kontrol edilen ulusal petrol devi ‘Aramco’nun tarihteki en büyük halka arzlardan biri olması bekleniyor.

Geçen Mayıs ayında Reuters’a, “Aramco’nun borsadaki cazibesini artıracak yeni bir yöntem ortaya koyulmak için çalışılıyor” denilmişti. İngiltere’deki finansal davranış yetkilisi, “Şu anda İngiltere’de, devletler tarafından kontrol edilen şirketlerle ilgili kurallarda boşluk var” açıklamasında bulundu ve bu şirketler için yeni bir kategori önerdi.

Günümüzde, standart kategoriye dahil edilen listenin gereksinimlerini yerine getiremeyen şirketler ortaya çıkıyor ve bunlar yatırımcılar ve şirketler için fazla cazip görülmüyor.

İngiltere’deki Finansal Denetleme Kurumu, iktisadi kamu teşebbüslerinin altında yeni bir kategori oluşturmak için çalışıyor. İngiliz borsasındaki dev şirket Aramco’nun halka arzı buna dahil edildiğinde daha cazip olacaktır.

İngiliz borsası, büyük şirketler ve yatırımcılardan oluşan geniş bir yelpazeye ulaşabilmek için çalışıyor. Aramco gibi dev bir şirketin Londra borsasına dahil edilmesi, AB’den çıktıkları ve uluslararası piyasada ayakta kalmaya çalıştıkları bir dönemde, küresel iş ve mali sermayeye olumlu olarak yansıyacak.

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki sermaye piyasaları Başkanı Baker McKenzie, bu çözümün zekice olduğunu söyledi.

Bu gelişme, Londra, New York, Hong Kong, Tokyo ve Singapur borsaları arasındaki rekabeti yoğunlaştıracak.

İngiltere’de, mevcut sistemde, işlem uygulanabilen borsa şirketleri ile hissedarlar için kuralların hafifletilmesi amaçlanıyor. Londra Borsası sözcüsü yaptığı açıklamada, “Biz, İngiltere borsasını etkinleştirecek ve uluslararası rekabette başarı getirecek olan girişimleri destekliyoruz” dedi.