Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Londra, Brexit teklifini iyileştirmeye hazır | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere hükümeti, Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere arasında, Belçika’nın Başkenti Brüksel’de, Brexit nedeniyle iki taraf arasında meydana gelen ekonomik hesapların kapatılması için gelecekte nasıl ticari ilişkiler kurulacağını belirlemek için gerçekleştirilen müzakerelerde, daha önce sunduğu teklifi iyileştirmeye hazır olduğunu açıkladı.

Başta BBC ve Times olmak üzere, çok sayıda medya kuruluşunun verdiği haberlere göre, karar, Başbakan Theressa May ve çok sayıda bakanın katılımıyla, dün gerçekleştirilen toplantıda alındı.

Times Gazetesi’ne göre, Başbakan May, Brexit sürecinin çözümü için İngiltere tarafından önerilen ödeme tutarının 40 milyon euroya çıkarılması konusunda, Bakanlardan tam destek alırken, AB, İngiltere’nin Brexit’ten doğan ekonomik zararlar nedeniyle 50 ya da 60 milyon Euro civarında ödeme yapmasını talep ediyor.

Brüksel, Lodra’nın teklifini kabul etti

İngiltere Hükümeti kaynakları, Lodra’nın Brüksel’e sunduğu ödemenin artırılmasını kabul ettiğini ifade ederken, hangi rakam üzerinde uzlaşı sağlandığına dair bilgi vermedi.

The İndependent Gazetesi’nin haberine göre, Londra Hükümeti, bu adımlardan sonra AB’nin iki taraf arasında gelecekte yapılacak ticari faaliyetlere dair daha iyi bir anlaşmayı kabul etmesini umuyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan İngiltere hükümetine yakın bir başka kaynak ise “AB ile yapılan müzakerelerde, tam anlaşmaya ulaşılmadan herhangi bir sonuç elde edebildiğimiz söylenemez” dedi.

AB ve İngiltere arasında, Brüksel’de gerçekleştirilen müzakerelerin en önemli gündemini, İngiltere’nin Brexit’ten kaynaklanan ekonomik zararları karşılaması ve iki taraftaki kurumlarda çalışan personellerin değişimi konuları oluşturuyor. Brüksel, Brexit müzakerelerinde ikinci aşamaya geçmeden önce her iki konunun da sonuçlandırılmasını istiyor.

İngiltere’ye aralık ayına kadar süre

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Donald Tusk, önümüzdeki yılbaşında ikinci aşaması başlatılması düşünülen Brexit müzakerelerinin birinci aşamasında ilerleme kaydetmesi için Londra tarafına, en son aralık ayı sonuna kadar süre tanımıştı.