Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Londra ile Washington arasındaki gerilim artıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Aralarında iktidardaki Muhafazakâr Parti bakanlarının da bulunduğu çok sayıda İngiliz milletvekili, ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter hesabı üzerinden, İngiliz aşırı sağcı bir grubun yayınladığı İslamofobik videoyu paylaşmasına tepki gösterdi. Atlantik’in iki yakasındaki müttefikler arasında yaşanan gerilimin akıbetine ilişkin tartışma büyüyor. Milletvekilleri, hükümetten Trump’a Londra ziyareti için gönderilen resmi daveti geri çekmesini talep etti.

İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere Başbakanı görevinde bulunan Winston Churchill’in torunu ve Muhafazakâr Parti Milletvekili Sir Nicholas Soames açıklamasında, “Nihayetinde Trump, şu an yürüttüğü görev için yeterli nitelikli olmadığını kanıtladı” ifadelerini kullandı.

İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi Genel Başkanı Jeremy Corbyn, Twitter’da paylaştığı mesajda, “Umarım hükümetimiz, Donald Trump’ın bu aşırı sağcı tweetlerini yeniden yayımlamaya başlamasını kınar. Bu tweetler utanç verici, tehlikeli ve toplumumuz için bir tehdit oluşturuyor” yazdı.

Londra Belediye Başkanı Sadık Han da Donald Trump’ı İngiliz aşırı sağcı “Önce Britanya” grubunun yayınladığı İslamofobik videoları paylaşarak İngiltere ve ABD arasındaki ‘özel ilişkilere ihanet etmekle suçladı. İngiltere’nin Trump’ın ziyaretini iptal etmesini talep eden İngiliz siyasetçilere destek verdiğini belirten Han, “Trump, Twitter’ı ülkemizde yalnızca nefret ve ırkçılığı yaymaya çalışan kötülük ve aşırılık yanlısı bir grubu desteklemek için kullandı. ABD’yi ve Amerikalıları seven birçok İngiliz, bu olayı iki ülke arasındaki özel ilişkilere ihanet olarak görüyor” dedi.

Trump’ın Twitter’dan daha önce paylaşımlarına yer verdiği aşırı sağcı Önce Britanya grubu, Başkan Yardımcısı Jayda Fransen’in paylaştığı Müslüman karşıtı videoların birinde bir Müslüman genci, koltuk değnekleri bulunan Hollandalı bir genci dövdüğünü gösteriyordu. Bir diğer videoda da yine bir Müslümanın Hristiyanların kutsal saydığı bir heykeli kırdığı iddia ediliyordu. Fransen, bu ay başörtülü bir Müslüman’a hakaret ettiği gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı.

Bazı İngiliz milletvekilleri, Trump’ın 44 milyon takipçisi olan Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar için özür dilemesini istediler. ABD’li İslami cemaatler, Trump’ın yaptığının kışkırtma ve kibir olduğunu söyledi. Reuters, paylaşılan görüntülerin gerçek olup olmadığını doğrulayamadı.

Twitter’da 53 bin takipçisi bulunan Jayda Fransen, Reuters’e yaptığı açıklamada, “Ben çok mutluyum. Trump’ın videoları retweet etmesini, ‘İslam gibi şeyler’ konusundaki bilincin artması amacıyla yaptı” ifadelerini kullandı. Beyaz Saray ise Trump’ın videoların içeriği ya da tweetlerin kaynağını bilip bilmediği sorularını cevaplamayı defalarca kez reddetti.

İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd’dan yapılan açıklamada ABD Başkanı’nın İngiltere tarafından kınanmasının Twitter üzerinden Müslüman karşıtı videolar yayınlaması üzerinde etkili olmasını umduğunu belirtti. Rudd, “Arkadaşlar arasında yapılan eleştiri, diğerlerinin yaptıklarından daha etkilidir. Umarım, Başbakan May’ın sözleri Trump üzerinde bir etkisi olur” dedi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, perşembe günü, aşırı sağcı İngiliz grubun paylaştığı videoları yayınlayan Başkan Trump hakkındaki eleştirilerini yineledi.

Demokrat Partili Senatör Jack Reed, “Bu mesajlarda yayınlanan şiddet korkunç bir durumdur. Başkan Trump’uın kasıtlı olarak nefret ve dini hoşgörüsüzlüğü alevlendirmesi çok çirkin” şeklinde konuştu.

İngiltere Başbakanı Theresa May’ın sözcüsü ise “Başkan Trump’ın bunu yapması yanlış” yorumunda bulundu. Önce Britanya grubunun yalanlara ve gerginliklere neden olan, nefret söylemini kullanarak toplumları bölmek istediğini belirten sözcü, grubun kanunlara uyan herkesi rahatsız ettiğini söyledi.

ABD Başkanı Trump ise May’ın eleştirilerine, “Ülkesindeki teröre odaklanmalı” diyerek yanıt verdi. Trump Twitter’dan yazdığı mesajda, “Theresa May. Bana odaklanma. İngiltere’deki radikal teröre odaklan. Biz bunu ülkemizde iyi bir şekilde gerçekleştiriyoruz” dedi.

Beyaz Saray ise Trump’ın bu paylaşımla güvenlik konularını yeniden gündeme getirdiğini söyleyerek paylaşımı savundu. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders gazetecilere yaptığı açıklamada, “Videonun içeriğinden bahsetmiyorum. Bu gerçek bir tehdit ve Başkan bu konuya dikkat çekti. Ulusal güvenlik gereksinimleri ve askeri harcamalara duyulan ihtiyaç da bir o kadar gerçek. Burada yapay bir şey yok” ifadelerini kullandı.