Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Londra saldırganı patlayıcı malzemelerini ‘Amazon’dan almış | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tımes gazetesinin haberine göre, Londra’daki metro istasyonuna düzenlenen terör eylemiyle ilgili yapılan soruşturmalarda, korkutucu bir gerçek ortaya çıktı. Haberde, 15 Eylül’de gerçekleştirilen terör eyleminde kullanılan bomba malzemelerinin ‘Amazon’ internet sitesinden alındığı belirtildi.

Bombanın tesiri arttırmak için çivi ve bıçak gibi malzemeler ekledi

İngiliz haber kaynakları, metro bombacısı sanığı 18 yaşındaki Ahmed Hasan’ın İngiltere’ye iltica talebinde bulunduğunu ortaya çıkardı. Tımes’ın haberine göre, Ahmed, patlayıcı malzemeleri internetten aldıktan sonra daha fazla zarar vermesi amacıyla bombaya şarapnel, bıçak ve çivi gibi malzemeler de ekledi.

Önceki gün iddianamenin okunduğu Londra’daki Westminster Ceza Mahkemesi’nde, Ahmed Hasan’ın ülkeye kaçak yolla girdiği ve mültecilere yardım eden İngiliz bir ailenin yanında, Londra yakınlarında bir kasabada kaldığı açıklandı. Mahkemenin zanlıya yönelttiği suçlar arasında; insanları öldürmek ve bomba yapımı var.

‘Şeytanın Anası’ olarak bilinen bombanın önemli bir kısmı evde yapılan patlayıcılardan oluşuyor.

Ceza Mahkemesi, Londra’daki Parsons Green Metro İstasyonu’nda gerçekleşen patlamanın baş sorumlusunun Ahmed Hasan olduğu ve bomba malzemelerini açıklama yapmayı reddeden Amazon internet sitesinden aldığını iddia etti.

Mahkemece Wimbledon’dan gelen trene binecek olan yolcuları öldürmeye teşebbüsle suçlanan Ahmed Hasan, mahkemede sadece ismini ve adresini onayladı.

Savcı Lee Ingham, Ahmed Hasan’ı bu eyleme iten çarpık anlayışın İngilizlere karşı duyduğu nefret olduğunu söyledi.

Söz konusu terör eylemi, bu yıl İngiltre’de gerçekleşen beşinci olay. Polis, Newport Boyles yakınlarında araştırmalarını sürdürüyor. Patlamanın sebebini kova içerisine konmuş el yapımı patlayıcı olduğunu açıklamıştı. Uzmanlar, bombanın tamamının patlamadığı eğer patlasaydı kayıpların çok daha fazla olacağını söyledi.

Öte yandan polis müfettişi Sarah Thornton, ülkesinin terörle girdiği savaşın Londra Emniyet Güçleri üzerinde inanılmaz bir baskı oluşturduğunu söyledi. İngiltere İçişleri Bakanlığı bu baskıyı azaltmak amacıyla polisle birlikte çalıştıklarını açıkladı.

Londra Emniyet Müdür Yardımcısı Mark Rowley, yıl başında İçişleri Bakanlığı’na yazılı bir uyarıda bulundu. Rowley, artan terör baskıları sonucunda diğer polis birimlerinin de devreye girdiğine atıfta bulunarak, terörle mücadele eden emniyet güçlerinin çalışmalarında yeterliliğe sahip olmadığını söyledi.

Thornton, BBC’ye yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Bize ulaşan terör ihbarlarına cevap verdiğimizde -örneğin son hafta içinde gelenlere- yalnızca terörle mücadele birimini değil polis teşkilatının tümünü harekete geçirmemiz gerekiyor. Terörün şu anki seviyesi var olan gerginliğimizi daha da arttırıyor. Açıklıkla söyleyeyim bu taşınması zor bir yük!”