Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Londra: Veliaht Prens’in ziyareti yeni bir dönem başlatacak! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Başbakanı Theresa May, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın 7 Mart’ta yapacağı Londra ziyaretini büyük bir ilgiyle karşıladıklarını açıkladı.

May ayrıca bu ziyaretin İngiltere ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin derinliğini gösterdiğini vurguladı.

May’in ofisinden yapılan açıklamada, Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin ikili ilişkileri güçlendirmek için önemli bir konumu temsil ettiği ve ziyaret sırasında ekonomik ve güvenlik ortaklığı konusunda görüşmeler yapılacağı belirtildi. Bu bağlamda Prens Muhammed bin Selman’ın ziyareti sırasında İngiltere Başbakanı May ve birçok bakan ile görüşmesi bekleniyor.

Aynı şekilde May, yapılan açıklamada, Londra ve Riyad arasındaki ekonomik ve güvenlik işbirliğine övgüde bulundu. May, “İngiltere ve Suudi Arabistan arasındaki ortaklık, iki ülkenin daha güvenli hale gelmesine yardımcı oluyor. Nitekim iki İngiltere vatandaşının hayatlarını kurtaran istihbarat bilgileri paylaşıldı ve Suudi Arabistan’da binlerce iş fırsatı sağlandı. Suudi Arabistan’da İngiliz şirketleri için büyük fırsatlar oluşturuldu. Prensin ziyareti bu ilişkileri güçlendirmek için önemli bir yapı oluşturacak” dedi.

İngiltere Başbakanı ayrıca, “Suudi Arabistan, şu an bir değişim döneminde. Bu yıl Haziran ayı itibariyle kadınların araç kullanmasına izin veren son kararlara tanık olduk. Suudi Arabistan kadınlarının, 2030 yılına kadar ülkede işgücünün üçte birini temsil etmesini ve ülkede sağlık, eğitim, altyapı, eğlence ve turizm gibi sektörlerin gelişmesini hedefliyoruz. Tüm bunlar, İngiltere’nin küresel bir lider olduğunu ve iki ülke arasında yeni iş fırsatları sağlayacağını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

May, “Suudi Arabistan ile olan güçlü ilişkilerimiz, bölgenin güvenliği ve Yemen’deki çatışmalar gibi iki ülkeye endişe veren konularda açık ve yapıcı bir şekilde konuşmamıza izin veriyor” dedi.

İngiltere’nin vizyonunu “Dışa açık bir ülke olmak, dünyadaki ilişkilerde gelişmek ve değerlerini savunmak” olarak nitelendiren May, “Başkalarıyla iletişim kurma konusunda gönülsüz değiliz. Veliaht Prens’in ziyareti, halkımızın ve Suudi Arabistan halkının çıkarlarına olacak bir fırsattır” şeklinde konuştu.

Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson twitter hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın İngiltere ziyaretini dış politikada yapıcı görüşmelerde bulunmak ve reform programlarını desteklemek için bir fırsat olarak değerlendirdi. Johnson, ziyaretten dolayı memnuniyetini de dile getirdi.

Diğer taraftan İngiltere Başbakanı Theresa May geçtiğimiz sonbaharda Suudi Arabistan’a bir ziyarette bulunmuştu.

Aynı şekilde May’in ofisinden yapılan açıklamada, Muhammed bin Selman’ın ziyaretinin, iki ülkeye birçok fayda sağlayacak yeni bir ikili ilişkiler döneminin başlangıcını işaret ettiği kaydedildi.

Açıklamaya göre, iki ülke terörizm, radikalizm, Yemen’deki çatışmalar ve insani kriz, başta Irak ve Suriye olmak üzere bölgesel sorunlar gibi uluslararası zorlukların aşılması yönünde işbirliğini güçlendirme yoluna gidecek.

Söz konusu ziyaret, Muhammed bin Selman’ın Haziran 2017’de veliaht prens seçilmesinden ve Suudi Arabistan’ın yerel reform programını başlatmasından bu yana ilk İngiltere ziyareti olacak. Nitekim reform programı kapsamında ülkede kadınların araba kullanma yasağı kaldırıldı, büyük spor müsabakalarına katılmalarına ve Suudi Arabistan’da sinema salonlarının açılmasına izin verildi.

Aynı şekilde İngiltere Başbakanı May açıklamada, ekonomiyi canlandıracak ve Suudi Arabistan’ı küresel bir yatırım merkezi haline getirecek “2030 vizyonu”nun yol haritasına da dikkati çekti. Başbakan ayrıca, ziyaretin İngiliz şirketlerin eğitim, eğlence ve sağlık gibi alanlarda vizyon edinmelerine yardım edecek fırsatları sağlayacağını vurguladı. Ve ziyaretin, Suudi Arabistan’ın Londra’da ilgili kuruluşlarla çalışarak hedeflerine ulaşabileceği yolları görüşme fırsatı sunacağını belirtti.

Suudi Arabistan ve İngiltere arasında uzun süredir devam eden güvenlik ilişkileri mevcut. İngiltere- Suudi Arabistan işbirliği, İngiltere’nin terör saldırılarını engelleyebilmesine katkı sağlarken, DEAŞ’ın yenilgisi için sarf edilen uluslararası çabaların bir parçası oldu. Nitekim Suudi Arabistan, Suriye’deki DEAŞ’a karşı düzenlenen hava saldırılarına katılan ilk ülkelerden biriydi. Aynı şekilde terör örgütlerinin finans kaynaklarını kurutmak için uluslararası koalisyonun çabalarının yönetiminde de yer alıyor.

Öte yandan büyük ölçekli savunma işbirliği programı, Suudi Arabistan’da hizmet veren 250’den fazla İngiliz gücü içerirken, Suudi güçlerin tüm alanlardaki faaliyetlerini kapsıyor. Ayrıca her yıl 100 bin İngiliz umre, 23 bin İngiliz vatandaşı Müslüman da Hac vazifelerini yerine getirmek için ülkeyi ziyaret ediyor.

Ticaret ilişkileri hakkında, son beş yılda İngiltere- Suudi Arabistan arasındaki alışveriş, 2,3 milyar sterlini aştı. 2016 yılında, mal ve ticaret hacmi 9 milyar cüneyhin üzerine çıkarken, Suudi Arabistan 2010 yılından bu yana İngiltere için üçüncü en büyük ihracat piyasasına sahip. İngiltere ise ABD’den sonra Suudi Arabistan’daki en büyük ikinci yatırımcı. Ayrıca yaklaşık 300 İngiliz- Suudi ortak projesi mevcutken, yatırımların toplam değeri 17.5 milyar dolara denk geliyor.

Toplumsal açıdan ise, Suudi Arabistan’da uluslararası müfredata ve İngiliz sınav sistemine tabi 90 okul bulunuyor. 15 bin Suudi Arabistanlı öğrenci ise İngiltere’de eğitim görüyor. 2016 yılında İngiltere, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi arasında Batı Avrupa’daki en çekici ülkeydi. Bu bağlamda bu tarihte İngiltere’ye yapılan ziyaretlerin yüzde 20’sini Suudi Arabistanlılar oluşturdu. Ayrıca İngiltere’ye yapılan ziyaret sayısının 2016- 2020 yılları arasında yüzde 20 oranında artması bekleniyor.