Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Londra’da Suudi Veliaht Prens’e sevgi gösterisi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı Buckingham Sarayı’nın kapısında karşılarken, bir grup vatandaşta Veliaht Prensin ziyaretinden duydukları memnuniyeti ifade etmek için Londra’da bir araya geldi.

Veliaht Prens’i ‘Hoşgeldiniz’ pankartı ile karşılayan vatandaşlar, Suudi Arabistan bayrağı ve Suudi Arabistan tarihinde bir takım ekonomik, sosyal ve siyasal reformu hayata geçiren Muhammed bin Selman’ın fotoğraflarını taşıdı.

İngiltere-Suudi Arabistan arasındaki sosyal ve ekonomik ilişkilere övgüde bulunan bu kişiler, özellikle Suudi öğrencilerin İngiliz üniversitelerine girmesi gibi, her iki ülke vatandaşlarının kültürel ve bilgi alışverişinde bulunduğunu ifade ettiler.

Veliaht Prens, gençlere de umut veriyor

Londra Üniversitesi’nde okuyan Arap öğrenci Muhammed Ali şu ifadeleri kullandı; “Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın ziyareti, özellikle genç kuşaklar için pek çok işaret taşıyor. Veliaht Prens’in liderliğindeki reformlar sadece Suudi Arabistan’a değil, bölgede değişime özlem duyan gençlere de umut veriyor.”

“İki Krallık birleşti”

Londra sokakları ve tren istasyonlarında, genç Veliaht Prens’in fotoğraflarının yanı sıra, ‘İki Krallık birleşti’ ve ‘Suudi Arabistan’da değişim oluyor’ yazılı pankartlarla süslenirken, önde gelen İngiliz gazeteleri de Veliaht Prens’in ziyaretine geniş yer verdi.

Guardian, Muhammed bin Selman tarafından yönetilen sosyal reformları överek, “Suudi kadınlarının, Suudi toplumu, kültürü ve iş sektöründe daha büyük bir rol oynamasının yolu, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın öncülük ettiği 2030 Vizyonu ile mümkündür” ifadelerinin kullanıldığı bir ilan yayınlarken, Times gazetesi ise, 2030 Vizyonu’nun kültürel yönüne değinen bir ilan yayınlayarak, “2030 Vizyonu, aileleri, kültür, eğlence, sağlıklı yaşam ve çevresel sürdürülebilirliğe teşvik ederek güçlenmelerini sağlıyor” cümlelerine yer verdi.

Veliaht Prens’in Londra ziyareti büyük yankı uyandırdı

Sosyal medya sitelerinde de, Veliaht Prens’in Londra ziyareti büyük yankı uyandırdı. İngiliz Kraliyet ailesinin resmi Twitter hesabında Veliaht Prens’in Buckingham Sarayı’ndaki ziyaretine dair, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ile fotoğrafı paylaşıldıktan sonra, binlerce kişi tarafından paylaşıldı.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, İngiltere Başbakanı Theresa May’in konutu Downing Sokağı 10 Numara’ya gelişi de, İngiliz ve Suudlular tarafından büyük ilgi ile takip edildi.
İngiliz Dışişleri Bakanlığı, resmi internet sitesinde Veliaht Prens’in ziyareti için bir sayfa oluşturarak, İngiltere ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerde yeni bir dönem açan Suudi Veliaht Prens’in ziyaretine kadar iki ülkenin yaşadığı çeşitli tarihi dönemlere yer verdi.