Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Londra’da tarihe ayna tutan müze | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra, Roma Dönemi’nden beri İngiltere’nin başkenti, sergilemeye ve kayıtlara geçmeye değer zengin bir tarihe sahip. 17.yüzyılda yaşamış olan Meşhur İngiliz yazar Samuel Johnson bir defasında, “Londra’dan bıkan kişi, hayattan bıkmıştır. Çünkü Londra’ da hayatın sunduğu her şey mevcut” demişti.

Londra bugün dahi canlılık ve cazibesini devam ettirmektedir. Londra’da yaşamaktan zevk alan kişi, Londra’nın bugün gördüğümüz halini nasıl aldığını bilmek ister bu durum için en uygun yer de Londra Müzesi’dir. Müze Londra’nın tarih öncesi dönemden günümüze kadar gelişimini kayıt altına alır. Müze şu an Londra’nın kalbi St. Paul Katedral’ine çok yakındır. Barbican diye bilinen büyük bir alana sahip ve birçok konutu içine alan yerde modern tarzda bina inşa edilmiştir. Müzenin açılışı, içerisinde sergilenenlerin düzenlenmesi 1976 yılında tamamlandı. Ziyaretçi ilk olarak Londra’nın tarih önceki asırlardaki halini sunacak salondan başlayacak, daha sonra

Roma Dönemi’ne geçecek oradan da Ortaçağa geçerek modern çağa ulaşacaktır.

Orada özel sergilerden farklı bir hiyerarşi vardır ve daimi dokuz salon bulunmaktadır. Bu daimi salonlardan birinde 13-16. yüzyıllar arasında 1.St. Paul Katedrali’nin yer aldığı eski Londra’nın büyük bir kısmının yıkımına neden olan büyük Londra yangının gerçekleştiği veba salgınına ait korkunç felaketler sergilenmektedir. Ayrıca büyük yangını ve veba salgınını anlatan sesli sunum yapan bir bölüm de bulunmakta. Teknik grafikler kullanılarak veba salgınının, yangının ve diğer felaketlerin nasıl yayıldığı anlatılmaktadır. Büyük Londra yangınının yol açtığı en büyük problemlerden biri Londra’ da 17. yüzyıldan önceki evlerin çoğu ahşaptan yapılmıştı. Yangının evler ve sokaklarda hızlıca yayılmasının sebebi buydu. Bunun neticesinde, büyük Londra yangını sonrası evlerin yapımında tuğla kullanılmaya başlanmıştır.

Görünene göre müze 6 milyon bölümü kapsamaktadır. Bir kısmı göz kamaştırıcıdır. Mesela her yıl yeni Londra belediye başkanını belirlenirken kullanılan ahşap at arabası gibi. Kırımızı ve altın sarısı renklerine boyanmış özel bir şekilde sergilenir. Orada meraklılarına heyecan verici başka bölümler de bulunmakta. Romalılar döneminde Thames Nehrinde nehre paralel bir iskele yapmak için kullanılan dev ahşap duvar bunlardan biridir. 20. Yüzyılın sonlarında nehrin ön cephesinin kalkındırma onarımının tekrarlanmasından sonra bu ahşap duvarın yeniden ortaya çıkarılması tamamlandı.

Müze de aynı zamanda Romalılar Dönemi’ne ait ziyaretçileri büyüklüğü ve yapılışının güzelliği ile dehşete düşüren muhteşem yapı örnekleri de bulunmakta. Maalesef, içinde ‘Kolezyum’un yer almaya devam ettiği, Roma’nın aksine dünya üzerindeki özel Roma eserlerinden Londra’da çok sayıda bulunmamaktadır. Londra’nın şanslı yönü Romalılar Londra’yı savunduğu zaman bina ettiği duvarların müzeye yakın olmasıdır. Ziyaretçi müzede Roma kısmını ziyaret ederken pencereden dışarı baktığında bu duvarların bir kısmını görebilir.

Yine Londra’daki özel modern çığlıkları barındırması sebebiyle, yıl içerisinde zevklerin ve fikirlerin nasıl hızlıca değiştiği hatırlamaya teşvik etmesinden dolayı, bu özel modern bölümün ziyaret edilmesi tavsiye edilir.
2021 yılında müzenin yerinin değiştirilmesi ve daha geniş alana sahip Smithfield çarşısına yakın bir yere taşınması sunulabilir. Müze şu an haftanın her günü sabah saat 10.00, akşam 17.30 arasında ücretsiz olarak ziyaretçilere açıktır. Okul tatilleri boyunca müze çocuklara özel etkinlikler de düzenlemektedir. Daha çok ziyaret tercihi ve ayrıntı için www.museumoflondon.org.uk sitesine başvurabilirsiniz. Burada özel tahsis edilmiş araçların bekleme saatleri yer almakta, müzeye gitmek için toplu taşıma aracı kullanımı daha uygundur. Barbican geçitler istasyonundan birinci kata uzanan yaya geçidi bulunmaktadır. Barbican üzerinden 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Bu mıntıkada yürümek modern ev örneklerini görmek açısından zevklidir.