Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Londra’daki iki cami ulusal miras listesine eklendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Kültür Bakanlığı bugün, hükümetin kültürel miras koruma dairesinin tavsiyesi üzerine Londra’daki iki camiyi, tarihi miras ve ulusal mimarlık listesine ekledi.

‘Historic England’ Kurumu yaptığı açıklamada, kararın kendisine bağlı bir kültür merkezi ile birlikte Londra Merkez Camii ve Southfields bölgesinde bulunan Fadl Camii’ni kapsadığı belirtildi.

Açıklamada, Sanat Bakanı Michael Ellis’in, “Bu iki harika camiyi listeye ekleyerek yalnızca ibadethaneleri değil İngiltere’deki Müslüman toplumun zengin mirasını da koruma altına alıyoruz” ifadelerini kullandığı da belirtildi.

Kurum tarafından yapılan açıklamada 1977’de açılan Londra Merkez Camii’nin 1970 yılında hükümet tarafından sağlanan bir araziye inşa edildiği ve Winston Churchill’in, “Bu caminin inşa edilmesi giderek artan bir kültürel çeşitliliğe sahip olan toplumda, Müslüman kesime verilen büyük önemin kabulüdür” ifadelerini kullandığı belirtildi.

Öte yandan, Londra Merkez Camii, altın yaldızlı süslemeleri bulunan dev bir kubbeye ve 44 metreye ulaşan beyaz bir minareye sahip bulunduğu ayrıca modern İngiliz mimarisi ve geleneksel İslam mimarisinin sentezlenerek inşa edildiği bilgileri de söz konusu açıklamada yer aldı.

Londra’da inşa edilen ilk camii

İnşası 1926’da tamamlanan Fazl Camii ise, Londra’da inşa edilen ilk camii olma özelliğini taşıyor. Ahmediler grubunun sağladığı bağışlarla inşa edildiği belirtildi.

Kuruma göre, cami beyaz ve yeşil renkleri ile ön plana çıkıyor. Hint mimari formları ve çağdaş İngiliz stilleri bir arada kullandı.

‘Historic England’ Kurumu, İngiltere’deki Şah Cihan Camii’nin de listeye eklenmesini desteklediğini kaydetti. İngiltere’nin en eski camisi olan Şah Cihan, listeye eklendiği takdirde olağanüstü öneme sahip yapıları kapsayan ‘birinci sınıf’ binalardan olacak. Toplamda tarihi miras ve ulusal mimarlık listesinde 17 İngiliz camisi bulunuyor.