Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Londra’daki patlamayla ilgili bir kişi gözaltına alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra metrosunda önceki gün yaşanan bombalı terör saldırısıyla bağlantılı olduğu düşünülen bir kişi gözaltına alındı.

İngiliz polisi, Londra metro istasyonunda 30 kişiyi yaralayan saldırıyla bağlantılı olduğu düşünülen, İngiltere’nin güneydoğusunda bulunan Dover Harbor bölgesinde yaşayan 18 yaşındaki bir kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Terörle Mücadele bölümünden bir yetkili olan Neil Basu, “Bu sabah soruşturma bağlamında önemli bir gözaltı yaptık. Elde ettiğimiz ilerlemeden memnunuz, soruşturma devam ediyor. Ancak, tehlike düzeyi hala kritik” dedi.

Polis, güvenlik kamerası görüntülerinden ve görgü şahitlerinin ifadelerinden yola çıkarak zaman ayarlı olduğu belirtilen bombayı vagona bırakan kişinin kimliğini tespit etmeye çalışıyor.

Yetkililer dün akşam, olayın ardından “kritik” basamağa yükseltilen terör tehditi seviyesi kapsamında, kamunun güvenliği için silahlı askerlerin, polisin emrinde görev yapacağını duyurmuştu.

İngiltere’de terör tehdidi 5 basamakta değerlendiriliyor. “Kritik” seviyesi, her an bir terör saldırısı olabileceğine dair somut bir istihbaratın olduğu anlamına gelirken “ciddi” seviyesi, böyle bir istihbarat olmamakla birlikte saldırının kuvvetle muhtemel görüldüğünü gösteriyor.