Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lorenzana: Marawi‘deki çatışmalar sona erdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, ülkenin güneyinde terör örgütü DEAŞ’e karşı 5 aydır süren savaşın sona erdiğini ilan etti.

Bakan Delfin Lorenzana, Filipin’in Kuzey Clark şehrinde düzenlenen Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği Savunma Bakanları Toplantısı’nın oturum aralarında, gazetecilere yaptığı açıklamada, Marawi’deki tüm çatışma operasyonlarının bittiğini, çatışmalarda binden fazla insanın öldüğünü, belirtti.

Lorenzana, 1970’lerden beri Filipinler’in güneyinde militan gruplarla mücadele ettiklerini, 1996 yılında Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi’yle, Filipin Hükümeti’nin anlaşma imzaladığını ancak şiddet ve çatışmalar devam edince anlaşmanın başarısız olduğunu, belirtti. Filipinlerde Mindanao eyaletine bağlı Marawi’deki DEAŞ bağlantılı Maute örgütünün dayattığı kuşatmadan 154 gün sonra, Marawi’deki tüm çatışmaların bittiğini ifade eden Lorenzana, “Son kalan militanların da bir binada saklandıklarını ve bulunup öldürüldüklerini, Filipin Güvenlik Güçleri’nin, hükümetlerinin yardımı ve Filipin halkının büyük desteği sayesinde, teröristlerin üstesinden gelmeyi başardı” dedi.

Mattis: Orduyu tebrik edeceğim

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Güneydoğu Asya ülkesinden mevkidaşlarıyla yapacağı toplantıdan önce uçakta kendisine eşlik eden gazetecilere yaptığı açıklamada, Filipinler silahlı kuvvetlerinin Marawi’deki başarısı için “Filipinler ordusu, teröristlere çok önemli bir mesaj gönderdi” değerlendirmesinde bulundu. Mattis ” Filipinler gittiğimde yapacağım ilk şeylerden biri, Filistin ordusunun Marawi’yi teröristlerden kurtardığı için tebrik etmek olacak” dedi.

920 militan öldürüldü

Filipin Ordu Komutanı Eduardo Anu, ordunun Marawi’deki bütün militanları öldürdüğüne inandığını ve kimsenin kaçamadığını söyledi. Militanların iki binada saklandıklarını bu binalardan birinin cami olduğunu belirtti. Anu 42 silahlı kişinin cesetlerinin bir binada bulunduğunu, savaş bölgesindeki bir camide de 40 silahlı militanın ve militan eşlerinden ikisinin cesetlerinin bulunduğunu ifade etti.

Yetkililer, çatışmalar sırasında, 920 militanın öldürüldüğünü açıkladı. 165 güvenlik görevlisi ve en az 45 sivil çatışmalarda hayatını kaybettiğini belirten yetkililer, 300 binden fazla kişinin de yerinden edildiğini açıkladı.

Örgüt liderleri öldürüldü

Bu arada ordu sözcüsü General Restituto Padilla, hala silah seslerinin duyulduğunu ancak teröristlere rastlamadıklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterti militanlar Marawi’yi kuşattıktan sonra güney Mindanao eyaletinde sıkıyönetim ilan etti ve ordunun militanları şehirden kovmasını emretti. Marawi’deki operasyonların komutan yardımcısı Albay Romeo Brunner, saldırıların durdurulduğunu, ancak birliklerin hala hayatta olma ihtimali olan militanlara karşı şehri koruyacaklarını söyledi. Filipin güvenlik güçleri, Güneydoğu Asya’da DEAŞ örgütü lideri İsnilon Hapilon’un ve örgütün liderlerinden biri olan Ömer Hayyam’ın öldürülmesinden sonra Marawi’nin kontrolünü ele geçirdi.

Şehrin yeniden inşası 971 milyon dolara mal olacak

Maute örgütü, beş ay boyunca hava ve kara saldırılarıyla şehrin yıkılmasına sebep oldu. Çatışmada çoğu militan olmak üzere binlerce kişi öldürüldü, Hükümet, kentin yeniden inşasının en az 50 milyar pesoya (971 milyon dolar) mal olacağını tahmin ediyor.