Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Adalet Bakanı Selim Cerissati’nden genel af açıklaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Adalet Bakanı Selim Cerissati, genel af ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Cerissati, “Şu anda afla ilgili bir projelerimiz yok. Uygun bir zamanda Adalet Bakanlığı af çıkarmak için hazır olacak. Seçimlerden sonra olması gerekir” dedi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri ile yaptığı görüşmeden sonra açıklamalarda bulunan Cerissati, Berri ile ülkesinde yapılmasını istediği bazı yasa değişikliklerini ele aldıklarını bildirdi. Cerissati, “Berri ile sunulan yasaları, bizi etkileyen konuları ve genel durumları ele aldık” ifadelerini kullandı.

Berri’nin ülkedeki bazı siyasi konular hakkında bilgi verdiğini işaret eden Cerissati, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Konuları inceledik ve birçok konuda fikir alışverişinde bulunduk. Öncelik, siyasi istikrara dayanan genel istikrar hali. Elbette Berri’nin de katılımını gerekiyor. Seçim yarışında toplumsal uzlaşı için bu olmazsa olmazdır.”

Genel af yasası hakkında konuşan Cerissati, “Genel af, başkent Beyrut’ta düzenlenen gösteride talep edildi. Bu bir seçim vaadi değil aksine siyasi uzlaşı tarafından alınacak büyük bir siyasi karar. Şu anda böyle bir projemiz yok. Uygun bir zamanda Adalet Bakanlığı af çıkarmak için hazır olacak. Siyasi uzlaşı sağlandığında Bakanlar Kurulu’na daha sonra da onay için Temsilciler Meclisi’ne sunulacaktır. Bunun parlamento seçimlerinden sonra olması gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.