Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan anayasa meclisi yabancılara ikamet hakkı veren yasayı askıya aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Anayasa Meclisi yabancılara ikamet izni veren 49. maddenin askıya alınması karar aldı. Bazı milletvekilleri kararın bekletilmesinin, yeniden yerleşime yol açabileceğinden şikâyetçi olmuşlardı.

Madde, bazı Hristiyan güçler ve taraflarca Suriyelilerin ve Filistinlilerin yeniden yerleşmesine yol açacağı korkusuyla reddedildi. Bu taraflar Cumhurbaşkanına Temsilciler Meclisi’nin dosyayı yeniden incelemesi için bir mesaj gönderdi.

Eleştirmenler, bu maddenin yeniden yerleşimin başlangıcı olduğunu ve bunu değiştirmesini istediği için uyarıda bulundu. Lübnan’daki yabancıların sayısı şu anda Lübnan halkının yarısından daha fazla. Mevcut durum herhangi bir ikamet, mülkiyet, vatandaşlığa kabul veya yeniden yerleşime izin vermiyor.

Anayasa Konseyi, dün yaptığı açıklamada, Yasa ile ilgili bir kararın beklenmesi nedeniyle 49. maddenin oybirliği ile askıya almasına karar verdi. Karar dün Cumhurbaşkanı, Temsilciler Meclisi Başkanı ve Başbakan’a bildirildi ve resmi gazetede yayınlandı.

Bu da karara itiraz eden ilk 10 milletvekili arasında yer alan Lübna Kuvvetleri (Ketaib) Partisi Genel Başkanı Sami Cemayel başta olmak üzere bazı Lübnan partileri tarafından memnuniyetle karşılandı. Cemayel yaptığı açıklamada “Halkın nabzı çok daha güçlü” ifadelerini kullandı.