Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Bankası Başkanı: Maddi durum istikrarlı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Bankası Başkanı Riyad Selame, Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile gerçekleştirdiği toplantıda maddi durumun istikrarlı olduğunu vurguladı. Bunun dışında söylenenlerin doğru olmadığını belirten Selame, söz konusu toplantıda, Lübnan Bankası’ndan sunulan raporlar ışığında ülkedeki mevcut ekonomik veriler hakkında Avn’a bilgi verdi.

“Maddi durum istikrarlı”

Selame, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, “İstatistikler, mevcut yılın büyüme oranının yüzde 2 olduğunu gösteriyor. Maddi durum istikrarlı. Bunun dışında söylenenlerin bir doğruluğu yok ve sayısal verilere dayanmıyor. Lübnan bankalarındaki mevduatlar mevcut grafiğe göre yıllık yüzde 5 oranında büyüyor. Bölgedeki küresel faydaların artması nedeniyle gelişmekte olan çevrede meydana gelen değişiklikler ışığında Lübnan istikrarlı durumda” ifadelerini kullandı.

“Söylenenlerin hiç birinin temeli yok”

Riyad Selame, bir banka hakkındaki ekonomik yönden olumsuz iddialara ise, “Söylenenlerin hiç birinin temeli yok. Merkez bankası, bankaların şartlarını izler, mevduat sahiplerinin haklarını ve nakit pozisyonunun genel güvenliğini güvence altına alır” dedi.

Gayrimenkulde 20 yıl taksitlendirme imkanı

Lübnan Bankası Başkanı ülkenin gayrimenkul durumu ile ilgili bir soruya yanıt olarak, “Lübnan Bankası gayrimenkul konusunda bir genelge yayınladı. Genelge, gayrimenkul geliştiricilerinin, borçlarını sınıflandırmaksızın gayrimenkullerle kapatmasına imkan sağlıyor. Bankalar aldığı gayrimenkulün ödemesini 20 yıl şeklinde taksitlendirebilir” dedi.