Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Başbakanı Hariri: Herhangi bir eksenin parçası değiliz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, ülkesinin herhangi bir eksene bağlı olmadığını, aksine uluslararası terörle mücadelenin aktörü olduğunu, güvenlik güçleri ile halkını, sınırlarını ve egemenliğini koruduğunu vurguladı. Hariri, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası, “En başından beri, bölgedeki çatışmalardan kendimizi uzak tutma ve tarafsız olma politikasını izledik. Şu anda Lübnan’ın kazançlarından biri tüm dostları ve özellikle Arap kardeşleriyle gerginlikten uzak olarak Lübnan’ın ve Lübnanlıların çıkarlarını koruma yollarını aramaktır” açıklamasında bulundu.

Hariri, askeri cenaze törenlerinin siyasi bir bölünmeye dönüşmeden, vatanın birliğine uygun olarak yapılması gerektiğini vurguladı. DEAŞ’ın sorumlu olduğu siyasi ihlallerden uzak durulması çağrısında bulundu.

Toplantıda, Fransa’ya yaptığı son ziyarete de değinen Hariri, “Paris ziyaretinde Lübnan’ın çıkarları hakkında 3 toplantı yaptık. İlki; Lübnan’ın ekonomisini desteklemek, ikincisi; ordu ve güvenlik güçlerini desteklemek, üçüncüsü ise göçmenlerin dönüşünü uluslararası toplum seviyesinde organize etmek oldu” dedi. Bu başarıların Lübnan’ın ve tüm Lübnanlılar yararına olduğunu ve Arap kardeşlerin desteği olmadan da tamamlanamayacağını vurguladı.