Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Başbakanı Hariri, hükümeti kurmak için görüşmelere başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan’da 6 Mayıs’ta düzenlenen seçimle hükümeti kurma görevi verilen Başbakan Saad Hariri, bakanlık dağılımını yapmak ve kabineyi kurmak için parlamentodaki blokların liderleri ile görüşmelere başlıyor.

Hariri, görüşmeler sırasında tarafların taleplerini dinleyecek. Ancak düne kadar siyasi güçlerin talepleri hakkında önemli bir değişiklik yapılmadı. Milletvekili Hasan Fadlallah’ın açıklamalarına göre hükümetin kurulmasına yönelik ilk önemli görüşmeler pazartesi günü başlayacak. Başbakan Yardımcısı İli el-Ferzali, yöneticinin başlıca görevlerinden birinin muhalefetin haklarını da gözetmek olduğunu belirterek hükümetin yakın zamanda kurulacağını ifade etti.

Tartışma son birkaç gün içinde özellikle Ulusal Özgürlük Partisi ve Lübnan Kuvvetleri Partisi arasında yoğunlaştı. Güçlü Lübnan İttifakı üyesi milletvekili Alain Avn, Lübnan Kuvvetleri Partisi ile Ulusal Özgürlük Partisi arasındaki ilişkinin yeni bir aşamada olduğunu ifade etti. Avn yaptığı radyo röportajında “Bugün yeni bir rekabet sahnesine tanık oluyoruz. Fakat Hristiyanlar arasında bölünme ya da kırılma yok” ifadelerini kullanarak tarafların kendi büyüklüğüne göre temsil edilmesi gerektiğini vurguladı.

Lübnan Kuvvetleri Partisi temsilcisi ve Başbakan Yardımcısı Ghassan Hasbani yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bakanlık görevleri henüz belirlenmedi. Şu anda hükümetin ilkeleri, boyutu, katılımı ve bakanlıkların açıklamaları görüşülüyor. İstediğimiz şey yurt dışındaki çatışmalarda Lübnan’ın tarafsız olması. Hükümette yer almamız sayesinde Esed rejimi ile normalleşmeye doğru giden bir sürecin önünü kestik. Kurumsallaşmayı ve yasalara saygı duyulmasını sağladık. Biz, barış ve savaş kararının alınmasında tekelleşmeye karşı muhalefette yer aldık. Bu konuda net, stratejik bir tavır takındık.

Hiç kimsenin parlamento seçimlerinde etkisini ikiye katlayan bir oluşumu yönetimden uzak tutamayacağını vurgulayan Hasbani, hükümetin mümkün olan en kısa sürede kurulacağını söyledi.