Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Başbakanı Hariri, Papa ile Suriye krizi ve mültecileri konuştu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Ulusal Haber Ajansı’nda (NNA) yer alan haberde, Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri’nin, Vatikan’da Papa Franciscus ile yaptığı toplantıda, Lübnan ve bölgedeki son durum ile Suriye krizinin Lübnan’a etkileri ve Lübnan-Vatikan ilişkilerini konuştuğu bildirildi. Hariri, toplantının verimli geçtiğini ifade ederken, daha sonra, Monsieur Pietro Paroline Devlet Sekreteri ile bir toplantı daha düzenledi. Toplantıda, Suriyeli mültecilere dair Lübnan’a yardım yolları konuşuldu.

Vatikan’da yaptığı toplantılar sonrası, gazetecilere açıklamalarda bulunan Hariri, Suriyeli mültecilere dair Vatikan’ın da sorumlulukları olduğuna işaret ederek, Papa’nın bu konuyla ilgileneceğini söyledi.

Hariri, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Benim için ve Suriyeli mülteciler için esas olan, mültecileri vatanlarına dönmekten kimsenin alıkoymamasıdır. Bunun sağlanması için de esas olan şey mültecilerin vatanlarına dönmesi için uygun ortamı sağlamaktır. Mültecileri vatanlarına dönmeye ikna etmek için Suriye’de güvenli bölgeler oluşturulmalıdır. Ancak bu yolla mültecilerin Suriye’ye dönüşüne yardımcı olabiliriz. Ama onları vatanlarına dönmek zorunda bırakmaktan bahsetmek ne normal ne de insani bir tutum olamaz.”
Lübnan’da mültecilere bağlı olarak oluşan duruma da değinen Hariri, “İstihdam ve benzeri konularda, Lübnan vatandaşlarını korumak ve iş fırsatlarını kaybetmelerini önlemek, kanunlar çerçevesinde Lübnanlıların çıkarına olmalıdır. Suriyelileri mağdur etmeye yönelik olmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Papa Lübnan’ı ziyaret edecek

Papa’nın kendisine, “Lübnan benim için oldukça önemli bir bölge çünkü Lübnan bölgenin özeti konumundadır. Bu yüzden Lübnan’ın korunması gerekir” diyerek, Lübnan’a ziyarette bulunacağını bildirdiğini söyledi. Hariri, “Kendisiyle yaptığımız toplantıda, bölgenin karşı karşıya kaldığı sorunları da ele aldık. Papa hazretlerinin, dünyada önemli bir insan olduğuna şüphe yok. Kendisi, özellikle Müslümanlar ve Hristiyanlar arasındaki diyaloğun güçlendirilmesine vurgu yapmak için daha önce Mısır’a gitmişti. Lübnan’ı kısa süre içerisinde ziyaret edeceğini bildirmesi de bu açıdan oldukça olumlu bir karardı” şeklinde konuştu.